چهارشنبه 28 تير 1391

جلسه دبیر کمیسیون با آیت الله شب‌زنده‌دار رییس مدرسه فقهی بقیه الله (عج)

 

در مورخ 91.4.28 دبیر کمیسیون و هماهنگ کننده دفتر کمیسیون در قم ضمن حضور در مدرسه فقهی بقیه الله (عج) با آیت الله شب‌زنده‌دار رییس مرکز یاد شده دیدار و در خصوص زمینه های بهره مندی از ظرفیت های علمی این موسسه و اجرای برنامه های علمی کمیسیون در حیطه فقه و حقوق بشر گفتگو کردند. شایان ذکر است مدرسه فقهی یاد شده از جمله بهترین مراکز تربیت متخصص فقه و اصول در کشور است که طبیعتاً می تواند در بررسی های فقهی مربوط به حقوق بشر تأثیرگذار باشد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

برگزاری پیش نشست علمی اول «همایش صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام»

در مورخ 91.4.21، برابر هماهنگی های انجام شده قبلی، اولین پیش نشست تخصصی همایش ملی صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام در محل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید. ارائه کننده اصلی بحث این پیش نشست حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی بود که در خصوص« جایگاه کرامت انسانی در فرایند استنباطات فقهی» دیدگاه خود را عرضه نمود. پس از ایشان جمعی از فضلای حاضر در جلسه به نقد و بررسی دیدگاه مطروحه پرداختند و پرسش هایی را مطرح کردند که مجدداً حجت الاسلام جوادی توضیحاتی ارائه نمودند و در پایان با جمع بندی دبیر کمیسیون، نشست مزبور پایان یافت. برای ملاحظه بازتاب خبری پیش نشست مزبور به لینک های زیر مراجعه کنید.

 

                -         ایسنا http://isna.ir/fa/print/91042313901

-         قطره http://www.ghatreh.com/news/nn10376883

-         پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامیhttp://www.isca.ac.ir

-    شبکه اجتهاد http://ijtihad.ir/NewsDetails.aspx?itemid=313

-    کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

ارائه مکتوب طرح نامه رشته حقوق بشر اسلامی مقطع کارشناسی ارشد به جامعه المصطفی (ص)

پیرو تقاضای مسئول گروه حقوق جامعه المصطفی برای تدوین طرح نامه عناوین رشته حقوق بشر اسلامی برای سطح کارشناسی ارشد حقوق در جامعه المصطفی، این مهم توسط دبیر کمیسیون تهیه و تدوین و در مورخ 91.4.21 حین حضور دبیر کمیسیون در قم تحویل دفتر کمیسیون شد تا برای جامعه المصطفی ارسال گردد. شایان ذکر است که ایجاد رشته حقوق بشر اسلامی برای مقطع کارشناسی ارشد حقوق در مجاری ذیصلاح داخلی جامعه المصطفی تصویب شده و هم اینک قرار است مصوبه وزارت علوم را نیز بگیرند تا به زودی رشته مزبور دایر شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

اخذ فیلم های سه نشست علمی «فقه و حقوق بشر»

در مورخ 91.4.8 فیلم های سه نشست علمی با عنوان یاد شده از سوی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام به دفتر کمیسیون در قم تحویل شد تا برای ثبت در واحد سمعی بصری کمیسیون به دفتر مرکزی ارجاع شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

ارسال گزارش فشرده فعالیت های کمیسیون در زمینه جرم سیاسی برای مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی

 

 

در پاسخ به تقاضای کتبی قبلی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، در مورخ 91.4.21 گزارش فشرده فعالیت های کمیسیون در زمینه جرم سیاسی برای مرکز یاد شده ارسال گردید. شایان ذکر است که کمیسیون از جمله اولین نهادها در جمهوری اسلامی ایران است که کار جامعی در مورد جرم سیاسی انجام و لایحه ای را آماده و در سال 1377 تقدیم رییس قوه قضاییه وقت نموده است. اکثر کارهای بعدی در کشور تحت تأثیر بررسی جامع علمی انجام شده در کمیسیون بوده است.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

توزیع فراخوان‌های جدید همایش ملی «صیانت از کرامت انسانی در اندیشه اسلام»

 در مورخ 91.4.25 فراخوان‌های جدید همایش ملی «صیانت از کرامت انسانی در اندیشه اسلام» که تغییر زمان همایش را اعلام کرده است از سوی دفتر کمیسیون در قم برای برخی از مراکز دینی ارسال شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

انتقال کتب اهدایی کمیسیون ویژه دوره آموزشی کوتاه مدت بررسی و پاسخدهی به شبهات و پرسشهای فراروی فقه در مقوله حقوق بشر بین المللی

 

 در مورخ 91.4.8 هشتاد جلد از سه عنوان کتاب حقوق بشر در متون مقدس الهی، 20 تعهد دول اسلامی از منظر اعلامیه اسلامی حقوق بشر و حقوق بشر وگفتمان اسلامی در جهان معاصر به مرکز فقهی منتقل شد تا در بسته فرهنگی ویژه شرکت کنندگان دوره آموزشی فقه و حقوق بشر قرار گیرد. متعاقباً کتاب ده گفتار در مورد اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز به بسته فرهنگی شرکت کنندگان اضافه شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

جلسه دبیر کمیسیون با معاونت پژوهشی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام

در مورخ 91.4.8 دبیر کمیسیون در گفتگوی حضوری با معاونت پژوهشی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام آخرین هماهنگی ها در مورد دوره آموزشی هفته آتی از دهم تا 14 تیرماه را انجام دادند. در این جلسه لوح فشرده حاوی اسناد بین المللی مرجع در زمینه حقوق بشر و متن چند مقاله علمی فضلای حوزوی و دانشگاهی در موضوعات مرتبط با دوره تقدیم مرکز فقهی شد تا برای شرکت کنندگان در دوره فقه و حقوق بشر تکثیر کنند. قرار شد از روز شنبه 91.4.10 نیز مقالات دیگری تحویل شود تا در خلال دوره تکثیر و بین شرکت کنندگان توزیع شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

توزیع بیانیه کمیسیون راجع به اعدام تعدادی از اتباع ایرانی در عربستان

در مورخ 91.4.1 از سوی دفتر کمیسیون در قم، بیانیه اخیر کمیسیون راجع به اعدام تعدادی از اتباع ایرانی در عربستان، برای بیش از 30 تن از بزرگان و علمای دینی ارسال شد تا در جریان اقدام حقوقی کمیسیون قرار بگیرند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

پیشنهاد کمیسیون برای برگزاری پیش نشستی ویژه همایش کرامت انسانی در جامعه الزهرا (س)

در مورخ 91.4.4 پیشنهاد کتبی کمیسیون برای برگزاری پیش نشستی ویژه همایش کرامت انسانی در جامعه الزهرا (س)، از سوی دفتر کمیسیون در قم برای مسئولین جامعه الزهرا پیرو مذاکرات تلفنی ذیربط ارسال شد

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

برگزاری جلسه اختتامیه دوره آموزشی کوتاه مدت تربیت محقق حقوق بشر اسلامی

 

در مورخ 91.4.8 برابر هماهنگی های انجام شده و پس از گذشت چند ماه از پایان دوره آموزشی تربیت محقق حقوق بشر اسلامی که کمیسیون در پژوهشکده علوم انسانی جامعه المصطفی (ص) به اجرا درآورد، برنامه اختتامیه رسمی دوره مزبور برگزار گردید. در این برنامه حجت الاسلام ملک افضلی رییس پژوهشکده علوم انسانی و دبیر کمیسیون سخنرانی کوتاهی ارائه نمودند سپس به یکایک شرکت کنندگان در دوره آموزشی مزبور لوح شرکت در برنامه آموزشی داده شد و از محققین برگزیده که تحقیقات بهتری ویژه دوره انجام داده بودندتقدیر و هدایایی تقدیم گریدد. شایان ذکر است دوره تربیت محقق حقوق بشر اسلامی برای اولین بار در بهار تا تابستان سال 1390 در چارچوب همکاری های مشترک کمیسیون و پژوهشگاه المصطفی (ص) به اجرا درآمد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

گردآوری کتب فقهی و حقوقی ناشران مختلف قم برای نمایشگاه کتاب حاشیه دوره آموزشی فقه و حقوق بشر

در مورخ 91.4.8 ،همکار دفتر کمیسیون در قم برابر هماهنگی قبلی تعدادی از کتب فقهی و حقوقی را از ناشران مختلف قم به صورت امانی تحویل گرفت تا هرچه سریع تر به مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام منتقل گردد و در حاشیه دوره آموزشی فقه و حقوق بشر در قالب نمایشگاه کتاب در معرض دید شرکت کنندگان قرار گیرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

توزیع روزنامه حمایت بین نهادهای حوزوی

 در مورخ 91.4.8 برابر هماهنگی قبلی،از سوی مسئولین روزنامه حمایت(وابسته به قوه قضائیه) به عنوان تنها روزنامه حقوقی کشور تعدادی از روز نامه ها تحویل دفتر کمیسیون در قم شد تا بین نهادهای فقهی حقوقی توزیع گردد. در همین روز جراید واصله در چند نهاد حوزوی تقدیم پژوهشگران فقهی و حقوقی شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

تحویل مقالات و آثار به پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

 در مورخ 91.4.8 تعدادی از مقالات و آثار علمی پیشنهادی کمیته علمی کمیسیون برای مطالعه پژوهشگران پژوهشکده فقه و حقوق تقدیم مرکز مزبور شد تا برای نشست دوم اصول فقه و حقوق بشر مورد تأمل قرار دهند و با وقوف بر نظرات حقوقدانان، جلسه بعدی انجام پذیرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

دریافت 5 جلد کتاب مفاتیح الحیات

 در مورخ 91.4.8 برابر هماهنگی قبلی، 5 جلد کتاب جدیدالنشر آیت العظمی جوادی آملی که تحویل دفتر کمیسیون در قم شده بود به دفتر مرکزی ارسال شد تا تقدیم برخی از اساتید برجسته حقوق کشور شود و یک نسخه در کتابخانه و مرکز اسناد دفتر مرکزی کمیسیون مورد استفاده مراجعین قرار گیرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

تهیه یکسری از کتب منتشره موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)

در مورخ 91.4.8 تعدادی از کتب منتشره موسسه یاد شده تهیه و برای بهره برداری در دفتر مرکزی به تهران ارسال شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

برگزاری دوره آموزشی «بررسی و پاسخدهی به شبهات، چالش‌ها و پرسش‌های فراروی فقه اهل بیت علیهم السلام در حیطه حقوق بشر بین المللی»

 

 

عکس آقای فاضل لنکرانی

 

 

 

 

  از روز شنبه 91.4.10 الی پایان روز چهارشنبه 91.4.14 به مدت 5 روز طی 20 نشست‌ تخصصی صبح و عصر در محل مرکز فقهی ائمه اطهار، دوره آموزشی با عنوان یاد شده برگزار گردید. در این دوره که برای اولین بار در کشور در چارچوب همکاری کمیسیون حقوق بشر اسلامی و مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام به اجرا درآمد، اساتید مختلفی از حوزه و دانشگاه حضور یافتند و حول محورهای تخصصی دوره ارائه بحث انجام دادند. روابط عمومی کمیسیون در این خصوص چند خبر اجمالی منتشر کرده که برای مشاهده آن روی هر یک از اعداد 1-2-3 کلیک نمایید. مرکز فقهی ائمه اطهار نیز گزارش فشرده ای از مباحث هر روز این دوره را در سامانه اطلاع رسانی خود ارائه نمود که برای ملاحظه آن اینجا را کلیک نمایید. امید است این امکان فراهم شود که بزودی مجموعه مباحث دوره از نوار پیاده و به صورت منقح برای علاقمندان و دانش پژوهان در دسترس قرار گیرد. ضمناً گزارش توصیفی دوره نیز به زودی از سوی امور پژوهشی کمیسیون منتشر می‌شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

گفتگوی دبیر کمیسیون با مسئولین پژوهشکده فقه و حقوق در خصوص نشست دوم اصول فقه و حقوق بشر

در مورخ 91.4.21 دبیر کمیسیون و حجت الاسلام بابایوسفی، هماهنگ کننده امور دفتر کمیسیون در قم، ضمن حضور در پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی با رییس پژوهشکده و برخی از دیگر اعضای هیأت علمی این نهاد گفتگو داشتند تا مقدمات نشست دوم اصول فقه و حقوق بشر به خوبی انجام پذیرد و نشست دوم منطبق با اهداف علمی مورد نظر برگزار شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR