دوشنبه 28 آذر 1390

گفتگوی دبیر کمیسیون با معاونت پژوهشی حوزه و سردبیر مجله پژوهش و حوزه

 پیرو هماهنگی انجام شده و در چارچوب همکاری های مشترک، در مورخ 90.9.10 دبیر کمیسیون در محل معاونت پژوهشی حوزه با حجت الاسلام عماد و همچنین حجت الاسلام ایزدپناه سردبیر مجله پژوهش و حوزه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار روند تهیه محتوای شماره ویژه مجله مزبور در حیطه اسلام و حقوق بشر از سوی کمیسیون و تدوین قرارداد مشترک در این خصوص در هفته های آتی، بررسی شد. همچنین قرار شد از سوی کمیسیون گزارش دوره تربیت محقق حقوق بشر اسلامی که امسال در جامعه المصطفی از سوی کمیسیون اجرا شد برای معاونت پژوهش حوزه ارسال شود تا برنامه مشترکی در همین چارچوب توسط کمیسیون و معاونت پژوهشی حوزه در آینده به اجرا درآید. همچنین بررسی انجام شده در حیطه شبهات مطروحه در سطح جهانی در مورد اسلام و حقوق بشر که در کمیسیون انجام پذیرفته، قرار شد در اختیار معاونت پژوهشی نیز قرار گیرد تا هم در روند طرح نیاز سنجی پژوهشی حوزه فقه و حقوق بشر استفاده شود و هم چاپ مشترک آن در دستور کار قرار گیرد. معاونت پژوهشی حوزه همچنین خواهان ارسال نظریه جدید تفسیری کمیته حقوق بشر و برخی اسناد بین المللی دیگر شدند که قرار شد در همین روز از سوی کمیسیون ارسال گردد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

ارسال لوح فشرده تقدیرنامه های ویژه دوره تربیت مربی حقوق بشر اسلامی

در مورخ 90.9.17 از سوی امور انفورماتیک کمیسیون، لوح فشرده حاوی تقدیرنامه های اساتید و شرکت کنندگان در دوره هفت هفته ای تربیت مربی حقوق بشر اسلامی آماده و برای پژوهشکده علوم انسانی جامعه المصطفی (ص) ارسال گردید تا تکثیر نمایند که در مراسم اختتامیه دوره توزیع گردد، اگرچه هنوز تاریخ قطعی برگزاری اختتامیه به کمیسیون اعلام نشده است.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

وصول کتب منتشره جدید بوستان کتاب

در مورخ 90.9.22 یکسری از کتب منتشره جدید انتشارات بوستان کتاب دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه که برای کتابخانه دفتر کمیسیون در قم هدیه شده واصل گردید تا به سایر منابع موجود ملحق شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

نشست علمی مشترک ویژه روز جهانی حقوق بشر با عنوان «نقش آفرینی ادیان در تقویت رعایت حقوق بشر»

 در چارچوب هماهنگی های انجام شده بین کمیسیون و دانشگاه ادیان، در مورخ 90.9.24نشست علمی با عنوان یاد شده با سخنرانی آیت الله هاشم زاده هریسی عضو مجلس خبرگان و کمیته علمی کمیسیون و حجت  الاسلام دکتر سعید رهایی معاون دانشگاه مفید در محل دانشگاه ادیان برگزار شد. در این نشست، دبیر کمیسیون و برخی از دیگر اعضای کمیته علمی کمیسیون و دفتر قم نیز حضور یافتند. از سوی کمیسیون بسته ای مشتمل بر بیانیه های روز جهانی حقوق بشر و سه کتاب از آثار منتشره کمیسیون (حقوق بشر در متون مقدس، ده گفتار در مورد اعلامیه جهانی حقوق بشر، 20 تعهد دول اسلامی در زمینه حقوق بشر براساس اعلامیه اسلامی حقوق بشر مصوب سازمان کنفرانس اسلامی) به شرکت کنندگان در نشست  علمی هدیه شد. در حاشیه این نشست علمی در خصوص سفر آتی پروفسور ساسولی به ایران و کارگاه آموزشی در قم و احیاناً بازدید ایشان از دانشگاه ادیان نیز مذاکره ای صورت گرفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

شرکت در نشست علمی فقه سیاسی، ظرفیت ها و چالش ها؛ با تأکید بر دیدگاه مرحوم آیت الله عمید زنجانی

 

در مورخ 90.9.27 همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم پیرو دعوت کتبی مسئولین پردیس قم دانشگاه تهران در نشست علمی با عنوان یاد شده که در محل دانشگاه برگزار شد، شرکت کرد و مباحث مربوطه را ثبت و ضبط نمود و با برخی از مسئولین و سخنرانان در حاشیه جلسه گفتگو نمود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

دیدار و گفتگو در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

 در جهت انجام آخرین هماهنگی های مربوط به سفر پروفسور ساسولی به ایران، در مورخ 90.9.30 دبیر کمیسیون در محل گروه حقوق پژوهشگاه یاد شده مذاکرات لازم را با رییس گروه حقوق پژوهشگاه بعمل آورد. قرار است پروفسور ساسولی استاد برجسته حقوق بشر دوستانه بین المللی به دعوت مشترک کمیسیون و پژوهشگاه سفری یک هفته ای به ایران در دیماه داشته باشد و چند برنامه علمی در مراکز علمی قم اجرا نماید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

اطلاع رسانی نظریه تفسیری جدید کمیته حقوق بشر و برخی اسناد بین المللی جدید دیگر به معاونت پژوهشی حوزه

 در مورخ 90.9.10 پیرو تقاضای معاونت پژوهشی حوزه، ترجمه متن کامل نظریه تفسیری جدید کمیته حقوق بشر در مورد آزادی نظر و بیان به همراه برخی قطعنامه های جدید مصوب در سازمان ملل که از منظر مباحث نظری حائز اهمیت هستند، برای حجت  الاسلام والمسلمین عماد ارسال شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

پیشنهاد اهتمام به مباحث اسلام و حقوق بشر در اعزام مبلغین اوقاف

در مورخ 90.9.1 در مذاکره انجام شده توسط هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر کمیسیون در قم با مسئولین دفتر اعزام مبلغ اوقاف، پیشنهاد شد که برنامه آموزشی ویژه ای برای مبلغین در نظر گرفته شود تا در حیطه مباحث اسلام و حقوق بشر آگاهی های خود را ارتقاء دهند و در برنامه های تبلیغی، تأثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

نشست علمی مشترک در حیطه نقد و بررسی نظریه تفسیری جدید کمیته حقوق بشر سازمان ملل از منظر اندیشه اسلامی

 

در مورخ 90.9.2 پیرو هماهنگی های انجام شده بین کمیسیون و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در محل پژوهشگاه و با حضور جمع زیادی از فضلا و اندیشمندان حوزه و دانشگاه، نشستی علمی با عنوان یاد شده برگزار شد. در این نشست، نظریه جدید کمیته حقوق بشر سازمان ملل در زمینه آزادی نظر و بیان توسط سخنرانان مختلف نقد و ارزیابی شد و در پایان، در خصوص نظرات مطروحه بحث و گفتگوی جمعی انجام پذیرفت. شایان ذکر است که در خصوص نظریه تفسیری یاد شده، قبلاً نشستی علمی در دفتر مرکزی از منظر حقوق بین الملل و با حضور حقوقدانان و اساتید دانشگاهی نیز برگزار شده و این دومین نشست در این خصوص بود که از منظر اندیشه اسلامی انجام پذیرفت.ضمنا ترجمه کامل نظریه تفسیری نیز توسط امور تحقیق و پژوهش کمیسیون انجام و قبل از جلسه در اختیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قرار گرفته بود تا بین حاضرین توزیع نمایند. مشروح مباحث این نشست متعاقباً از سوی امور پژوهشی کمیسیون به صورت گزارش علمی منتشر می شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

پیگیری تفاهم نامه مشترک با بهزیستی استان قم

 در مورخ 7 و 90.9.12 همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم با مسئولین بهزیستی استان قم در خصوص تفاهم نامه مشترک و پیش نویسی که قبلاً مبادله شده تا نهایی گردد و فعالیت های مشترک بشردوستانه انجام پذیرد، مذاکره کرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

دیدار دبیر کمیسیون و رییس پژوهشکده علوم انسانی جامعه المصطفی (ص)

 در چارچوب همکاری های مشترک، در مورخ 90.9.9  دبیر کمیسیون و همکار اجرائی دفتر قم این نهاد، در محل پژوهشکده یاد شده با حجت الاسلام والمسلمین دکتر ملک افضلی رییس این نهاد در خصوص برنامه اختتامیه دوره تربیت محقق حقوق بشر اسلامی و همچنین موضوع تدوین منشور حقوق مدنی مسلمانان در کشورهای غیراسلامی بحث و گفتگو انجام داد. قرار شد پیگیری های لازم برای تنظیم اختتامیه دوره تربیت محقق حقوق بشر اسلامی هرچه سریع تر انجام شود و در خصوص مورد دوم نیز دبیر کمیسیون نظر خود را مکتوب اعلام دارند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

دیدار دبیر کمیسیون و دبیر مجمع عالی حکمت اسلامی

 پیرو هماهنگی های انجام شده و در  ادامه همکاری های مشترک، در مورخ 90.9.9  دبیر کمیسیون در محل گروه فلسفه دانشگاه باقرالعلوم(ع) با حجت الاسلام والمسلمین معلمی دبیر مجمع حکمت اسلامی و استاد دانشگاه باقرالعلوم دیدار و در خصوص برگزاری دوره تربیت محقق مبانی نظری و فلسفی حقوق بشر اسلامی بحث و گفتگو انجام داد. در این جلسه همچنین در مورد نشست علمی که قرار است در حیطه اصول فقه و حقوق بشر به صورت مشترک بین کمیسیون و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شود مذاکره و قرار شد جناب معلمی در این جلسه نیز مشارکت داشته باشند خصوصاً که اثری با عنوان فلسفه اصول فقه نیز منتشر کرده اند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

گفتگو در خصوص برنامه های مشترک با موسسه آموزش های کوتاه مدت جامعه المصطفی (ص)

در مورخ 90.9.10 دبیر کمیسیون با حجت الاسلام براتی محورهای مختلف همکاری های آتی کمیسیون و موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی را مورد بحث و گفتگو قرار داد. تقاضای تنظیم برنامه برای یک استاد دانشگاه میهمان این موسسه از انگلیس در هفته های آینده، برگزاری کارگاه یک روزه چگونگی ایجاد نهادهای مدنی، ویژه دانش پژوهان موسسه از جمله محورهای مطروحه از سوی نماینده موسسه آموزش های کوتاه مدت بود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

گفتگو در خصوص دو مورد همکاری مشترک با دانشگاه ادیان

 در مورخ 90.9.10 از مسئولین دانشگاه ادیان با دبیر کمیسیون در خصوص ارائه نظر مشورتی برای تدوین عناوین سرفصل های درسی رشته ادیان و حقوق بشر در مقطع کارشناسی ارشد گفتگو انجام دادند که قرار شد پس از انعکاس کتبی این موضوع، در کمیته علمی کمیسیون مطرح و نظرات اساتید و حقوقدانان به دانشگاه مزبور منعکس شود. همچنین در همین تاریخ از سوی کمیسیون پیشنهاد شد که همزمان با روز جهانی حقوق بشر برنامه مشترکی در حیطه نقش ادیان در پیشبرد حقوق بشر برگزار شود که قرار شد طی روزهای آتی این موضوع پیگیری تا در صورت امکان این مهم در 24/9 به اجرا درآید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 28 آذر 1390

دیدار و گفتگو در پژوهشکده حج و زیارت

 در چارچوب مذاکرات انجام شده قبلی برای تدوین هرچه سریع تر محورهای همکاری مشترک کمیسیون و پژوهشکده مزبور، در مورخ 90.9.30 دبیر کمیسیون در محل پژوهشکده مزبور با حجت الاسلام محمدی مدیر کارگروه علوم اجتماعی این مرکز گفتگوی لازم را انجام دادند و مقرر شد به زودی محورهای مورد توافق به صورت مکتوب مبادله تا روند بعدی به صورت نظام مند دنبال شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR