شنبه 28 آبان 1390

حضور نماینده کمیسیون در چند نشست جدید علمی موسسه پژوهشی فهیم

 در مورخ 1390.8.7 و 8.14 و 8.21، نماینده کمیسیون در نشست های علمی هفتگی موسسه یاد شده حضور یافت. در این نشست­ها به ترتیب، سخنرانان در حیطه مباحث روش شناسی اجتهاد، فقه فردی و اجتماعی با تکیه بر آرای حضرت امام (ره) و بررسی قلمرو عقل و نقل ارائه بحث داشتند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

حضور یکی از فعالین مدنی بحرین در دفتر کمیسیون

 در مورخ 90.8.12 یکی از روحانیون فعال در حیطه حقوق مردم بحرین در مراجعه حضوری به دفتر کمیسیون و مذاکره با هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر، آخرین وضعیت نقض حقوق مردم بحرین را توضیح داد و خواهان تلاشهای بیشتر فعالین حقوق بشر در جهت رفع مظالم موجود در بحرین شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

حضور نمایندگانی از دفتر قم کمیسیون در برنامه هم اندیشی علمی دفتر مرکزی

در مورخ 90.8.15 هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر کمیسیون در قم  و کاظمیان از همکاران دفترکمیسیون در قم، پیرو هماهنگی قبلی، در جلسه هم اندیشی علمی دفتر مرکزی که با حضور دکتر ذوالقدر معاون پیشگیری از جرم قوه قضاییه و اساتید و حقوقدانان مختلف و برخی از قضات عالی رتبه برگزار شد حاضر شدند و توضیحاتی در خصوص تلاش های محققین اسلامی در قم در حیطه مباحث پیشگیری از جرم ارائه کردند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

اطلاع رسانی در خصوص بیانیه جدید کمیسیون راجع به بحرین

 در مورخ 90.8.19 امور اجرایی دفتر کمیسیون در قم به نهادهای اطلاع رسانی قم از جمله نشریه افق حوزه اطلاع دادند که بیانیه کمیسیون در خصوص تحولات بحرین را ملاحظه و به اطلاع مخاطبان خود برسانند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

نشست خبری در آغاز ششمین سال فعالیت دفتر کمیسیون در قم

همزمان با عید سعید غدیر خم، در مورخ 90.8.25 با حضور دبیر کمیسیون و برخی از همکاران دفتر این نهاد در قم نشست خبری برگزار شد. در این نشست که نمایندگان رسانه های مختلف حضور داشتند ، دبیر کمیسیون توضیحاتی در خصوص فعالیت های این نهاد طی یکساله گذشته در ابعاد پژوهشی، آموزشی، تبلیغی و ترویجی و ظرفیت سازی های علمی ارائه کرد و یادآوری نمود که همزمان با آغاز ششمین سالگرد فعالیت دفتر کمیسیون در قم از مراجع و علما و مراکز مختلف دینی قم که طی این مدت بیشترین عنایات و همکاری­ها را معمول داشته اند قدردانی کتبی نیز به عمل آورده ایم. مشروح آنچه دبیر کمیسیون در این جلسه توضیح دادند متعاقباً در رسانه های مختلف بازتاب داشت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

برگزاری مراسم ویژه عید سعید غدیرخم و گرامیداشت آغاز ششمین سال فعالیت دفتر کمیسیون در قم

 شامگاه مورخ 90.8.25 با حضور جمعی از فضلای حوزوی، مراسمی ویژه عید سعید غدیر خم و گرامیداشت آغاز ششمین سال فعالیت دفترکمیسیون در قم در محل این دفتر برگزار شد. در این مراسم ابتدا برخی از فضلای حاضر، در خصوص ابعاد عید سعید غدیر خم و آثار آن بر جهت گیری حرکت جامعه بشری مطالبی را ابراز داشتند. سپس دبیر کمیسیون با اشاره به فعالیت های متعدد انجام شده طی ماه های اخیر تأکید نمود که الحمدلله امروزه بر خلاف گام های آغازین، بسیاری از تلاش­ها به ثمر نشسته و مراکز مختلف علمی در قم در حیطه حقوق انسانی از دیدگاه اسلام حساس شده و فعالیت های تخصصی در این زمینه را آغاز کرده اند که همین امر به شکوفا شدن فضای علمی منتهی خواهد شد و ظرفیت های موجود در مراکز اسلامی را در خدمت اعتلای جامعه بشری قرار می دهد. دبیر کمیسیون همچنین از همکاری افتخاری و بی ادعای فضلای حوزوی مختلف با دفتر کمیسیون قدردانی و اظهار امیدواری کرد که این تلاشها در آینده با قوت و جامعیت بیشتری انجام پذیرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

شرکت نماینده کمیسیون در کنگره ملی غدیر

 در مورخ 90.8.26همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم در کنگره ملی یاد شده که در محل مجتمع امام خمینی جامعه المصطفی و با سخنرانی حضرات آیات نوری همدانی و علوی بروجردی برگزار شد، حضور پیدا کرد و مطالب علمی آن را برای دفتر کمیسیون ثبت و ضبط نمود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

دیدار دبیر کمیسیون با رییس انجمن کلام حوزه

در مورخ 90.8.26دبیر کمیسیون در محل دبیرخانه انجمن های علمی حوزه با حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی رییس انجمن کلام حوزه دیدار و در خصوص بهره مندی از ظرفیت های علمی فضلای حاضر در انجمن کلام در مباحث مربوط به اسلام و حقوق بشر مذاکره و گفتگو انجام داد. در این جلسه همچنین در زمینه نشر آثار علمی مناسب به زبان عربی درحیطه حقوق بشر و اسلام، توسط مرکز نشر مرتبط با جناب سبحانی در لبنان نیز گفتگو شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

دیدار دبیر کمیسیون با معاون آموزشی دادگستری کل استان قم

 در مورخ 90.8.26دبیر کمیسیون در محل مرکز آموزش روحانیون کارآموز قضایی با حجت الاسلام والمسلمین عبدالمجید یزدی دیدار و در خصوص زمینه های ارتقای دانش قضات در حیطه دادرسی عادلانه و ارزشهای اسلامی در این خصوص، بحث و گفتگو انجام داد. در این جلسه همچنین برخی از گزارشات جدید کمیسیون تقدیم میزبان جلسه شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

دیدار دبیر کمیسیون با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع)

 در مورخ 90.8.26دبیر کمیسیون در محل دانشگاه باقرالعلوم(ع) با حجت الاسلام والمسلمین مریجی رییس جدید دانشگاه باقرالعلوم دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار ضمن مرور همکاری های قبلی کمیسیون و دانشگاه باقرالعلوم و تفاهم نامه منعقده دو نهاد، مقرر شد همکاری­ها در آینده در ابعاد وسیع تری پیگیری شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 آبان 1390

نشست مشترک علمی در روز جهانی کودک

 

پیرو هماهنگی های انجام شده توسط کمیسیون و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در مورخ  90.8.28 همزمان با روز جهانی کودک، نشستی علمی با عنوان «نشست علمی ویژه  حقوق کودک  از منظر اندیشه اسلامی و نظام حقوقی ایران» در محل پژوهشگاه یاد شده برگزار گردید. در این نشست، دبیر کمیسیون و آقایان کاظمی (رییس اداره مطالعات قضائی قوه قضاییه) و جعفری (معاون مجتمع قضایی اطفال تهران) و هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر در قم از طرف کمیسیون حضور یافتند. آقایان کاظمی و جعفری، برابر هماهنگی قبلی ارائه بحث داشتند. از طرف پژوهشگاه نیز آقایان دکتر محمدعلی حاجی ده آبادی و دکتر غلامرضا پیوندی سخنرانی انجام دادند. در پایان این نشست از کتاب دکتر پیوندی با عنوان حقوق کودک که حاصل پروژه تحقیقاتی چندساله ایشان در پژوهشگاه بوده رونمایی و نکاتی در خصوص ویژگی های این اثر جدید علمی عرضه شد. برای ملاحظه رئوس بحث های مطروحه در این نشست به گزارش منتشره روابط عمومی کمیسیون مراجعه نمایید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 14 آبان 1390

انتشار چندین گزارش پژوهشی جدید در حوزه اسلام وحقوق بشر

 

اخیرا امور پژوهشی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران گزارشات پژوهشی جالبی را منتشر نمود که از منظر اسلامی برای مخاطبان مختلف در داخل وخارج کشور قابل بهره برداری است.«تاملی بر مباحث نظری مربوط به اجرای اعدام در ملا عام» که حاوی نظرات موافق ومخالف صاحبنظران اسلامی وحقوقی در این مقوله است، «حمایت از حقوق  سالمندان در اندیشه اسلامی» که نکات جالبی را از سیره وسلوک اولیای دینی در این خصوص منعکس کرده است،«نگرش اسلامی برای حمایت از افراد توان خواه/ دارای معلولیت» که در نوع خود یکی از اولین کارهای نظری در این حیطه در کشور تلقی می شود،«سیاست پیشگیری از جرم در اندیشه اسلامی» که نکات بسیار مهمی در قلمرو ابعاد حقوق بشری سیاست پیشگیری از جرم در اندیشه اسلامی ارائه نموده ،« نگرش اسلام به نقش اخلاق در تقویت رعایت حقوق خانواده» گزارشات جدید منتشره کمیسیون از نیمه دوم مهرماه تا نیمه آبانماه 1390هستند. برای مطالعه گزارشات مزبور به لینک های زیر مراجعه نمائید:

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 14 آبان 1390

جلسه مشترک مسئولین کمیسیون وپژوهشگاه معارج

 

در مورخ 11/8/90 پیرو هماهنگی های قبلی ،دبیر کمیسیون به همراه هماهنگ کننده امور اجرائی دفتر کمیسیون در قم در جلسه مشترک با مسئولین پژوهشگاه معارج حضور یافتند و مذاکرات لازم در روند فعال سازی واحد حقوق بشر در این نهاد پژوهشی تابعه آیت الله جوادی آملی انجام پذیرفت . در این جلسه دبیر کمیسیون از کتابخانه پژوهشگاه نیز بازدید به عمل آورد و مقرر شد پیگیری های لازم برای تقویت کتابخانه بنیاد در ابعاد مباحث حقوقی و حقوق بشر انجام پذیرد . 

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 14 آبان 1390

جلسه مشترک دبیر کمیسیون و گروه حقوق پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی

 

در مورخ 11/8/90 پیرو هماهنگی های قبلی ، دبیر کمیسیون به همراه هماهنگ کننده امور اجرائی دفتر کمیسیون در قم در جلسه اعضای گروه حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی حضور یافتند و مذاکرات لازم برای دو برنامه علمی مشترک انجام شد . قرار است در مورخ 28/8/90 بمناسبت روز جهانی کودک برنامه مشترکی در قم توسط کمیسیون و پژوهشگاه اجرا شود و هم چنین در 24/9/90 برنامه مشترک علمی با عنوان آسیب شناسی چالش های فراروی تدوین وتصویب قوانین در جرم سیاسی به اجرا در آید. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

دیدار دبیر کمیسیون با رئیس پژوهشکده حج و زیارت

 

برابر هماهنگی های انجام شده توسط امور تحقیق و پژوهش کمیسیون ،در مورخ 28/07/90 دبیر کمیسیون در قم با حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی رئیس پژوهشکده حج دیدار و گفتگو انجام دادند . در این دیدار ضمن آشنائی متقابل از فعالیت های کمیسیون و نهاد یاد شده، زمینه های انجام پژوهش های کاربردی در حیطه حج و حقوق انسانی از دیدگاه اسلام یا پیگیری دغدغه های مسلمین در حیطه حقوق بشر در خلال کنگره جهانی حج مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد پیشنهادات کمیسیون در این خصوص کتبا به پژوهشکده ارائه شود . در حاشیه این نشست دبیر کمیسیون و هماهنگ کننده امور اجرائی دفتر کمیسیون در قم از کتابخانه پژوهشکده مزبور نیز بازدید کردند تا همکاری های بین کتابخانه ای نیز در تعاملات آتی دو نهاد گنجانده شود . 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

نشست مشترک دبیر کمیسیون و رئیس مدرسه عالی قرآن و حدیث مجتمع آموزش عالی امام خمینی جامعه المصطفی

 

در مورخ 28/07/90 برابر هماهنگی های انجام شده ، دبیرکمیسیون در محل مجتمع آموزش عالی امام خمینی با حجت الاسلام والمسلمین رضائی اصفهانی رئیس مدرسه عالی قرآن و حدیث نهاد یادشده نشست مشترک برگزار کردند . در این جلسه ایجاد دکترای پژوهشی حقوق بشر اسلامی ، برگزاری کارگاه های آموزشی و دیگر همکاری های علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت . 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

جلسه دبیر کمیسیون با اعضای گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

 

پیرو هماهنگی های انجام شده امور تحقیق و پژوهش کمیسیون، در مورخ 27/07/90 دبیر کمیسیون در محل پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم نشست مشترکی با اعضای گروه حقوق این نهاد برگزار کرد . در این نشست ابعاد جلسه علمی مشترکی که قرار است در خصوص نقد و ارزیابی نظریه جدید کمیته حقوق بشر سازمان ملل در مقوله آزادی نظر و بیان ، از منظر اندیشه اسلامی و با حضور جمعی از فضلای حوزوی و دانشگاهی برگزار شود مورد بحث و بررسی قرار گرفت . در حاشیه این جلسه هم چنین موضوع سفر یکی از اساتید برجسته حقوق بین الملل به ایران در دیماه ( مشترک توسط کمیسیون و پژوهشگاه ) و مشارکت در همایش علمی مصلحت و حقوق بشر در آذر ماه ،مورد گفتگوی دبیر کمیسیون و رئیس گروه حقوق پژوهشگاه قرار گرفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

نشست مشترک دبیر کمیسیون با یکی از قرآن پژوهان

پیرو هماهنگی امور تحقیق و پژوهش کمیسیون ،در مورخ 27/07/90 دبیر کمیسیون با حجت الاسلام والمسلمین محمد علی ایازی نشست مشترکی در قم برگزار کرد . در این نشست دبیر کمیسیون با تحقیقات قرآنی این استاد حوزه و دانشگاه در مباحث حقوق بشر از دیدگاه اسلام و کارهای در دست انجام وی آشنا شد و مقرر گردید که نسخه ای از متن کتبی  موارد انجام شده برای ملاحظه دانش پژوهان به کتابخانه کمیسیون ارسال شود . هم چنین نظر به اینکه این قرآن پژوه در حوزه مصلحت در فقه نیز کار علمی انجام داده پیشنهاد شد که مقاله ای برای همایش مصلحت و حقوق بشر تقریر نماید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

جلسه دبیر کمیسیون در محل پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

پیرو هماهنگی های انجام شده توسط امور تحقیق و پژوهش ، دبیر کمیسیون در مورخ 28/07/90 در محل پژوهشکده یاد شده حاضر و در خصوص یکی از عناوین پژوهشی با پژوهشگر ذیربط بحث و گفتگو کرد . قرار است به زودی عنوان پژوهش« حقوق آسیب دیدگان ناشی از اقدامات مقامات عمومی از منظر فقه اسلامی» در این پژوهشکده آغاز شود و در این مرحله ابعاد کار و کتابشناسی موضوع و پرسشهای قابل بررسی مورد تامل قرار می گیرد و در همین راستا طبیعتا یافته های علمی موجود در کمیسیون نیز در اختیار پژوهشگر ذیربط گذاشته می شودتا کار قوی و جامعی انجام پذیرد .

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

جلسه دبیر کمیسیون با مسئولین پژوهشگاه علوم وحیانی معارج

 

پیرو هماهنگی های انجام شده توسط امور تحقیق و پژوهش کمیسیون در مورخ 27/07/90 ، دبیر کمیسیون در محل پژوهشگاه یاد شده با جناب خراسانی وحجت الاسلام عبدالله پور از مسئولین پژوهشگاه مذکور دیدار و گفتگو کرد . در این دیدار محور های مختلف برای اجرائی کردن ایجاد دفتر مطالعات اسلام و حقوق بشر در پژوهشگاه مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد با نظارت دبیر کمیسیون هر چه سریعتر روند اقدامات اجرایی اولیه در این خصوص انجام پذیرد تا بتوان بزودی نشست های علمی نیز در پژوهشگاه حول اندیشه های آیت الله جوادی آملی در حیطه های مختلف حقوق بشر برگزار کرد . 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

توزیع دعوتنامه های اجلاس حقوق شهروندی در سند چشم انداز1404

 

پیرو ارسال دعوتنامه های چند تن از فضلای حوزوی از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت جهت توزیع بین مخاطبان دعوتنامه ها ، موارد از سوی دفتر کمیسیون در قم توزیع گردید . شایان ذکر است که سال گذشته با پیگیری های کمیسیون چندتن از فضلای حوزوی برای همایش علمی یاد شده مقاله نوشتند که هم اینک دعوتنامه های آنان ارسال شد تا در همایش مزبور که 04/08/90 در تهران برگزار می شود، شرکت کنند .

 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

برگزاری نشست علمی حق تفریح و استراحت و ورزش از منظر اندیشه اسلامی

پیرو هماهنگی انجام شده توسط دفتر کمیسیون در قم ، در مورخ 28/07/90 در محل دفتر این نهاد در قم با حضور  جمعی از دانشوران حوزوی و دبیر کمیسیون نشستی علمی با عنوان یاد شده برگزار شد . در این نشست حجت الاسلام سید اسحاق نجاتی (حسنی) ، حجت الاسلام سید مصطفی میرقیصری و هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر در قم هر یک دیدگاه های خود را در خصوص موضوع جلسه ابراز کردند . بررسی مفهوم شناسی موضوع ، انعکاس تفریح و استراحت و ورزش در متون دینی و روایات اهل بیت علیهم السلام ، ابعاد قابل مطالعه در حیطه تفریح و استراحت و ورزش از منظر اسلام ، حدود و چارچوب های شرعی ذیربط و برخی موارد فنی دیگر، محور های اظهار نظرهای شرکت کنندگان بودند . روابط عمومی دفتر مرکزی کمیسیون گزارش خبر مباحث مطروحه را جداگانه اطلاع رسانی می کند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 1 آبان 1390

حضور نماینده کمیسیون در دو نشست نظریه پردازی موسسه پژوهشی فهیم

 

در مورخ 23/07/90 و 30/07/90  هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر کمیسیون در قم در نشست های علمی موسسه پژوهشی یاد شده حضور یافت . در این دو نشست در ادامه بحث هفته قبلتر، دو تن از  فضلای دیگر حوزوی نظرات خود در خصوص روش شناسی اجتهاد در قم و نجف ارائه کردند . 

(0)نظرات توسط: QOMHR