یکشنبه 17 مهر 1390

حضور نمایندگان کمیسیون در جلسه نظریه پردازی موسسه پژوهش فهیم

 

در مورخ 16/7/90 دبیر کمیسیون به همراه هماهنگ کننده امور اجرائی دفتر کمیسیون دردفتر قم کمیسیون، در نشست علمی هفتگی موسسه فهیم شرکت کردند .در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین جناب احمد مبلغی از مدرسین سطح خارج حوزه علمیه ورئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی بحثی با عنوان روش شناسی اجتهاد در نجف وقم را در حضور جمعی از فضلا ودانشوران اسلامی ارائه کردند.                     

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 17 مهر 1390

باز دید از موسسه پژوهشی فهیم

 

در مورخ 14/7/90 دبیر کمیسیون از محل جدید موسسه پژوهشی فهیم در قم بازدید و با رئیس موسسه مزبور، حجت الاسلام کاظم قاضی زاده دیدار و گفتگو کرد . در این دیدار دبیر کمیسیون با فعالیت های مختلف موسسه فهیم از جمله جلسات ادواری نظریه پردازی در حوزه اندیشه اسلامی آشنا شدند و مقرر شد تعاملات علمی دو نهاد توسعه یابد. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 17 مهر 1390

دیدار با رئیس گروه حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

 

در مورخ 13/7/90 دبیر کمیسیون و حجت الاسلام محمدی رئیس گروه حقوق مرکز یاد شده در قم دیدار و در خصوص موارد مختلف همکاریهای علمی مذاکره کردند . در حاشیه این جلسه دبیر کمیسیون با دکتر پیوندی مولف کتاب حقوق کودک و حجت الاسلام هدایت نیا مولف آثار متعدد در حیطه حقوق خانواده نیز گفتگو و قرار شد برخی داده های علمی مورد نیاز پژوهشگاه  از سوی کمیسیون بزودی ارسال شود . نسخه ای از ترجمه فشرده نظریه جدید کمیته حقوق حقوق بشر در حیطه آزادی نظر  وبیان نیز از سوی دبیر کمیسیون در دیدار با جناب محمدی تقدیم ایشان شد .

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 17 مهر 1390

اعلام نمرات پایان ترم مقطع دکترای مجتمع امام خمینی جامعه المصطفی(ص)

 

در مورخ 14 /7/90 نمرات درس قرآن، چالش های  جهان معاصر وحقوق بین الملل که در نیم سال دوم ترم تحصیلی سال 89- 90 از سوی کمیسیون در مرکز یاد شده اجرا شد ، به مرکز مزبور اعلام گردید و بدین ترتیب  پرونده اجرای درس یاد شده به صورت کامل بسته شد .

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 17 مهر 1390

ارسال پیشنهادات کمیسیون برای مرکزتحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی

 

پیرومذاکره مورخ  24/6/90 دبیر کمیسیون ورئیس مرکزتحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، بنا به تقاضای مرکزیاد شده یکسری پیشنهادات موضوعی که برای نشست های علمی مشترک مناسب است ودرهریک ازحیطه های مزبورنیاز به طی فرآیند های قانونگذاری می باشد ،به همراه اعلام آمادگی برای همیاری کمیسیون در نشست علمی  فراملی و همیاری در تدوین فصلنامه دین وقانون که قرار است ازسوی مرکز یاد شده بزودی منتشر شود ، به صورت مکتوب در مورخ 14/7/90 تقدیم مرکزتحقیقات اسلامی مجلس  گردید .شایان ذکراست که در همین تاریخ از سوی مرکزتحقیقات اسلامی مجلس نیز چند گزارش نهایی اظهارنظرمرکزدرموردلایحه حمایت خانواده از منظر حقوق کودک برای دفتر کمیسیون در قم ارسال شد تا به اساتیدی که مورد مشورت علمی قرار گرفته بودند، تقدیم شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 17 مهر 1390

دیدار بارئیس پژوهشگاه علوم وحیانی معارج

پیرو انعقاد تفاهم نامه مشترک کمیسیون و بنیادعلوم وحیانی اسرا وابسته به حضرت آیت العظمی جوادی آملی ( دام عزه )، در مورخ 14/7/90پیرو هماهنگی بعمل آمده ، دبیر کمیسیون با جناب آقای خراسانی رئیس پژوهشگاه یاد شده دیدار و گفتگو کرد .در این دیدار ضمن بررسی  جوانب ایجاد واحدتخصصی درحیطه اسلام و حقوق بشر در پژوهشگاه یاد شده، زمینه های کمک کمیسیون به همایش بین المللی اخلاق و ادیان مورد گفتگو قرار گرفت و قرار شد بزودی پیشنهادات کمیسیون برای پژوهشگاه ارسال و اقدامات لازم نظری از دو طرف بعمل آید . شایان ذکر است که پژوهشگاه معارج در واقع جایگاه اصلی فعالیت پژوهشی در بنیاد اسرا می باشد.

 

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 13 مهر 1390

با تبریک سالروز میلاد امام رضا(ع) گزارش جدید با عنوان زیر منتشر شد

نگاهی به تکریم انسان در اندیشه اسلامی؛ با تاکید برنگرش امام رضا(ع)

(0)نظرات توسط: QOMHR
ﺳﻪشنبه 12 مهر 1390

پژوهش منتشره جدید کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران با عنوان :

"تاملی بر حیطه ي روش شناسی مطالعات حقوق بشر در گفتمان اسلامی"

(0)نظرات توسط: QOMHR
ﺳﻪشنبه 12 مهر 1390

گزارشات جدید امور تحقیق و پژوهش در حوزه اندیشه اسلامی و حقوق بشر

نگاهی به حقوق جوانان از منظر پیامبراسلام(ص)

 

صلح و دوستی از منظر پیامبر اسلام(ص)

 

نگاهی به حقوق دختران در اندیشه اسلامی با اشاره به سیره وسلوک حضرت معصومه (س)

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 10 مهر 1390

امضای تفاهم نامه همکاری های علمی کمیسیون وبنیاد علوم وحیانی اسرا

پیرو مذاکرات انجام شده طی ماههای اخیر و پس از بررسی ظرفیت های مناسبی که در کمیسیون وبنیاد یاد شده برای توسعه تلاشهای نظری از دیدگاه اسلام در زمینه حقوق بشر وجود دارد،در مورخ 7/7/90  در محل بنیاد اسرا در قم تفاهم نامه همکاری های علمی دو نهاد به امضای رئیس بنیاد، حجت الاسلام والمسلمین سعید آقا جوادی آملی ودبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران رسید. در این تفاهم نامه محورهای مختلف آموزشی وپژوهشی برای گسترش حقوق بشر اسلامی پیش بینی شده که بزودی آثار آن به مدد الهی وتلاش دو نهاد نمود خواهد یافت وحسب مورد اطلاع رسانی می شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

نگاهی گذرا به حقوق بشر از دیدگاه اسلام

 

این کتاب تقریر وتدوین مباحث کلاس درس آیت الله مصباح یزدی است که توسط یکی از شاگردان ایشان تهیه شده و پس از تایید معاونت پژوهش موسسه  آموزشی وپژوهیش امام خمینی منتشر گردیده است . این کتاب سعی کرده برخی از مباحث مبنایی وفلسفی مطرح در حیطه حقوق بشر مثل معانی آزادی یا منشا حق را مورد بحث قرار دهد ضمن اینکه وارد برخی زمینه های موضوعی حقوق بشر خصوصا مواردی که چالش بین دیدگاه اسلامی  با موازین بین المللی حقوق بشر تلقی می شوند مثل مقوله برده داری یا مباحث زنان نیز  شده است. از جمله ویژ گی های دیگر این کتاب آن است که که طی یک فصل نقدهای مختلف بر اعلامیه جهانی حقوق بشر مطرح شده و در فصل بعدی با عنوان نظامنامه بشر طرح مولف در زمینه حقوق وتکالیف بشر در قالب 32ماده که پس از هر ماده توضیحاتی اجمالی در خصوص محتوای ماده مطرح شده، ارائه گردیده است.  چهار فصل آخر کتاب تماما به مباحث حقوق زن و مرد اختصاص یافته که در واقع بیشترین حجم مباحث را به خود اختصاص می دهد که این امر حاکی از اهمیت دهی مولف محترم به واکاوی مباحث مربوط به حقوق زن از دیدگاه اسلام بوده است

با توجه به این که این اثر دیدگاه های یکی از علمای برجسته  حوزه علمیه را منعکس کرده است. طبیعتا مطالعه آن برای آشنایی با دیدگاه عالم یاد شده وتطبیق آن با سایر دیدگاه ها حائز اهمیت میباشد .

مشخصات کلی کتاب :  

مولف: آیت الله محمد تقی مصباح یزدی

تدوین ونگارش: عبد الحکیم سلیمی

ناشر :انتشارات موسسه آموزشی وپژوهشی امام خمینی

سال نشر ونوبت چاپ: بهار 1388/چاپ اول

تعداد صفحات:  272 صفحه

تقسیم بندی موضوعی:

فصل اول – کلیات ومفاهیم

فصل دوم – خاستگاه حق

فصل سوم – اصول موضوعی حقوق بشر

فصل چهارم – نقد وبررسی اعلامیه جهانی حقوق بشر

فصل پنجم -  نظامنامه حقوق و تکالیف بشر

فصل ششم – معانی آزادی

فصل هفتم – اسلام ونظام برده داری

فصل هشتم – اشتراکهای تکوینی وتشریعی مرد وزن

فصل نهم -  تفاوت های تکوینی مرد وزن

فصل دهم- تفاوتهای تشریعی مرد وزن

 

 فصل یازدهم –بررسی آیات ناظر به تفاوت های  حقوقی مرد وزن

 

کتابنامه

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

گفتگو با مسئولین کلینیک حقوقی دانشگاه مفید

 

پیرو دعوت مسئولین کلینیک حقوقی دانشگاه مفید، در مورخ 20 /6/90 همکاران دفنر کمیسیون در قم طی جلسه ای در محل دانشگاه مفید ابعاد همکاری های متقابل برای کمک دهی به مردم در رفع نیازهای مشاوره حقوقی وخدمات کلینیکی را مورد بحث وبررسی قرار دادند و مقرر شد بزودی در قالب برنامه مدونی همکاری ها ساماندهی شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

نشست مشترک در مرکز آموزشی الغدیر

در مورخ 23/2/90 پیرو هماهنگی های انجام شده، جمعی از مرتبطین دفتر کمیسیون در قم ضمن حضور در محل موسسه یاد شده با حجت الاسلام اکبری رئیس این مرکز دیدار و گفتگو کردند. دراین دیدار زمینه های همکاری های مشترک کمیسیون و مؤسسه یادشده مورد بحث و بررسی قرار گفت و مقرر شد بزودی در قالب تفاهم نامه مشترک زمینه های همکاری پیگیری شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

مراجعه جمعی از طلاب عراقی به دفتر کمیسیون در قم

 

در مورخ 29/6/90 جمعی از طلاب عراقی در محل دفتر کمیسیون در قم حاضر شده و ضمن گفتگو با همکاران کمیسیون از نزدیک با تلاشها و فعالیت های انجام شده این نهاد آشنا شدند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

مراجعه یکی از فعالان بحرینی به دفتر کمیسیون و گفتگو در خصوص وقایع بحرین

پیرو مراجعات قبلی به دفتر کمیسیون در قم از جمله در مورخ 21/6/90، یکی از فعالان حوزوی بحرینی که ابعاد حقوق بشری وقایع کشور خود را مرتب پیگیری می کند در مورخ 31/6/90  نیز به دفتر کمیسیون در قم مراجعه داشت و ضمن گفتگو با دبیر کمیسیون یکی از گزارشات مکتوب منتشره در خصوص تحولات بحرین را به کمیسیون ارائه نمود و مطلع شد که کمیسیون چه اقداماتی را تاکنون در قبال حقوق مردم بحرین انجام داده یا در دست انجام دارد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

دریافت پژوهشهای موظفی کلاس درس قرآن، چالش های جهان معاصر و حقوق بین الملل

 

در اجرای درس یادشده که در ترم تحصیلی گذشته در مقطع دکترای حقوق و قرآن مجتمع آموزش عالی امام خمینی جامعه المصطفی(ص) توسط کمیسیون به اجرا در آمد، دانش پژوهان کلاس یادشده پژوهشهای موظفی کلاس را در مورخ 31/6/90 تحویل دفتر کمیسیون در قم دادند تا بزودی پرونده ارائه درس یادشده با اعلام نمرات کلاس بسته شود. برخی از پژوهشهای انجام شده با توجه به کیفیت علمی آنها احتمالاَ در آینده از سوی نویسندگان منتشر خواهند شد. شایان ذکر است تجربه ارائه درس یادشده آن هم به صورت تعدد استاد در ارائه مباحث علمی ترم، برای اولین بار در کشور اجرا شد و زمینه طراحی و تعریف یک دوره دکترای پژوهشی در این زمینه را فراهم آورد که احتمالاَ در آینده جامعه المصطفی(ص) نسبت بدان اقدام می ورزد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

نشست آخر پاسخ دهی به سئوالات دانش پژوه مقطع دکترای حقوق بین الملل

پیروهماهنگی های انجام شده توسط امور تحقیق و پژوهش کمیسیون، در مورخ 31/4/90حجت الاسلام ساجدی از مدیران معاونت پژوهش حوزه علمیه که مشغول تدوین نهایی رساله دکترای حقوق بین الملل خود در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی است، در محل دفتر کمیسیون در قم حضور یافت و باقیمانده سئوالات علمی خود را از دبیر کمیسیون پرسید. شایان ذکر است رساله ایشان با عنوان «موانع عدم تعیّن موازین بین المللی حقوق بشر در سطح داخلی با تأکید بر مجازات اعدام در ایران» است که از حیث روش شناسی لازم است مصاحبه های متعددی را با مسئولین، فعالین حقوقی و نیز خانواده های مرتبط با مجازات اعدام انجام دهند. قبل از این نشست دو جلسه دیگر نیز جناب ساجدی در دفتر مرکزی کمیسیون حاضر شده و گفتگوهای مقدماتی و طرح برخی از پرسش ها از مجموعه سئوالات مورد نظر خود را انجام داده اند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

نشست علمی پاسخ دهی به سئوالات مهمان کانادایی

پیرو هماهنگی های انجام شده توسط جامعه المصطفی(ص) با امور تحقیق و پژوهش کمیسیون ، در مورخ 31/6/90 دکتر مالک تکیم استاد مسلمان دانشگاه مک مستر کانادا که مهمان کوتاه مدت جامعه المصطفی است ، در محل دفتر کمیسیون در قم حضور یافت و در نشستی علمی که حجت الاسلام دکتر طالبی عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام عباسعلی براتی از مدرسین جامعه المصطفی و دبیر کمیسیون حقوق بشراسلامی نیز حاضر بودند، در خصوص موضوع تحقیق خود «اجتهاد و روش های نوآوری در اندیشه اسلامی با تأکید بر ابعاد مربوط به حقوق و آزادی های انسان »بحث و گفتگو انجام داد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

جلسه در پژوهشکده بین المللی المصطفی (ص)

 

پیروهماهنگی انجام شده توسط دفتر مرکزی درمورخ 31/6/90 دبیر کمیسیون به همراه هماهنگ کننده اجرایی دفتر این نهاد در قم در محل پژوهشکده علوم انسانی پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص) با حجت الاسلام دکتر ملک افضلی رئیس پژوهشکده مزبور دیدار و گفتگو کردند. بررسی روند تحقیقات موظفی ویژه دوره علمی تربیت محقق حقوق بشراسلامی ، روند ارزیابی کتاب درسی حقوق بشر اسلامی، نحوه صدور گواهی پایانی دوره تربیت مربی حقوق بشراسلامی و برخی از دیگر محورهای همکاری های مشترک در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

(0)نظرات توسط: QOMHR