شنبه 26 شهریور 1390

حضور در اجلاس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام

در مورخ22|6|90دبیر کمیسیون به همراه هماهنگ کننده اجرایی دفتر کمیسیون در قم در اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت در محل سالن اجلاس یاد شده در تهران حضور یافتند و در کمیسیون سیاسی حقوقی این اجلاس مشارکت کردند.شایان ذکر است که در این اجلاس 4روزه(20 تا 24 شهریور)  رهبران و فعالین شیعه از سراسر جهان حضور داشتند و بررسی حقوق شیعیان یکی از محور های بحث کمیسیون سیاسی حقوقی این اجلاس بود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 26 شهریور 1390

نشست دبیر کمیسیون در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی

 

پیرو هماهنگی های دفترمرکزی، در مورخ24|6|90 دبیر کمیسیون با حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو داشتند. در این دیدار ضمن بررسی همکاری های انجام شده از بدو ایجاد مرکز تحقیقات اسلامی تا کنون، زمینه های دارای اولویت برای آینده در همکاری های مشترک مورد بحث قرار گرفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 26 شهریور 1390

نشست دبیر کمیسیون در پژوهشکده فقه وحقوق

 

پیرو هماهنگی دفتر مرکزی، در مورخ24|6|90 دبیر کمیسیون با رئیس جدید پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ،حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای صّرامی دیدار و گفتگو داشتند. در این گفتگو پژوهش های جاری پژوهشکده و زمینه های کمک و همکاری متقابل در آینده مورد بحث قرار گرفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 23 شهریور 1390

هشت شوال سالگرد تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام وانتظار اجرای عدالت در مورد متجاوزان

 

چهارشنبه 16 شهریور 1390 شمسی برابر با 8 شوال 1432هحری امسال هشتاد وهشتمین سال از تخريب قبور ائمه و اصحاب پيامبر(ص) در بقيع است.بمناست این روز برخی از مراجع عظام  از جمله حضرات آیات سید محمد صادق روحانی،سید صادق حسینی شیرازی، صافی گلپایگانی ، نوری همدانی ، علوی گرگانی بیانیه هائی را صادر کردند چنانچه در همین چارچوب آیت العظمی سید صادق حسینی شیرازی یک پیشنهاد دریافتی مردمی در مورد نامگذاری این روز به عنوان روز جهانی بقیع را تائید کردند یا آیت العظمی علوی گرگانی اعلام داشتند که این روز را عزای عمومی اعلام می دارند.اینکه چرا علما چنین حساسیتی را ابراز داشتند قطعا به جهت ضرورت اقدامات موثر برای احیای حقوق مذهبی شیعیان  می باشد.شاید برخی از مخاطبان ارجمند ندانند که در این روز چه اتفاقی افتاده است فلذا گزارشی که یکی از رسانه ها در این خصوص تهیه کرده را عینا تقدیم می داریم با این امید که حساسیت های همه ما نسبت به رعایت حقوق دینی دینداران در سراسر دنیا روز به روز افزایش یابد و اقدامات خلاف حقوق دینداران متوقف شود.

                                          روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی – دفترمنطقه 5

ادامه مطلب

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 13 شهریور 1390

فلسفه حقوق بشر

 

 

این کتاب تقریر دروس آیت الله جوادی آملی است که توسط یکی از شاگردان ایشان تدوین شده وپس از تقریر مقدمه مفصل استاد منتشر شده است.استاد در مقدمه کتاب چهاده مطلب مبنائی را جداگانه و در قالب  فصل بندی مجزا مورد بحث قرار داده اند، سپس تقریرات دروس ایشان در 9 فصل ارائه گردیده است.از ویژگی های این کتاب آن است که بر تفاوت بنیادین نگرش اسلامی حقوق بشر در مقایسه با نگرشهای رایج بین المللی معاصر تاکید شده،اعلامیه جهانی حقوق بشر به طور خاص در فصل پایانی کتاب مورد نقد جدی قرار گرفته است.در یک فصال کتاب سه محور موضوعی از حق های انسانی (حق مالکیت،حقوق زن وکودک) نیز به صورت خیلی موجز مورد بحث قرار گرفته است.با توجه به اینکه این اثر دیدگاههای یکی از علمای برجسته حوزه های علمیه شیعه را منعکس کرده است طبیعتا مطالعه آن برای آشنائی با دیدگاه عالم یاد شده وتطبیق آن با سایر دیدگاهها حائز اهمیت میباشد.

مشخصات کلی کتاب:مولف:آیت الله جوادی املی

تنظیم و ویراستار:سید ابوالقاسم حسینی(ژرفا)

ناشر:مرکز نشر اسرا

سال نشر ونوبت چاپ:1375/چاپ اول (بعدا چند نوبت دیگر نیز کتاب تجدید چاپ شده است)

تعداد صفحات :271 صفحه

تفسیم بندی موضوعی:

مقدمه شامل فصل یکم(مبدا فاعلی و غائی حقوق بشر)،فصل دوم(فرق بین طبیعت وفطرت)،فصل سوم(وصف هر موجودی تابع هستی اوست)، فصل چهارم(فرق طب وحقوق )، فصل پنجم(تفکیک تقنین حقوق بشر از اجرا وقضا)، فصل ششم(فرق بین تساوی قانون وتساوی در برابر قانون)،فصل هفتم(تفکیک حقوق از سیاست،اخلاق و..)،فصل هشتم( قدرت،منشا حق نیست)،فصل نهم(منشا پذیرش حقوق مشترک)،فصل دهم(حقوق مشترک متفرع بر استحقاق است)،فصل یازدهم(اثبات استحقاق مشترک)،فصل دوازدهم(محور اشتراک حقیقی انسان ها)،فصل سیزدهم(راههای استنباط حقوق از منبع مشترک) ،فصل چهاردهم(حُسن وقُبح عقلی)

فصل یکم/حق ومسائل پیرامونی آن

فصل دوم/حق تعیین حقوق بشرتنها از آن خداست

فصل سوم/کلیاتی در باب منابع و مبانی حقوق بشر

فصل چهارم/پایه های اعتقادی بحث حقوق بشر در اسلام

فصل پنجم/منابع حقوق بشر در اسلام

فصل ششم/مبانی حقوق بشر در اسلام

فصل هفتم/مطالعه تطبیقی حقوق بشر

فصل هشتم/مزایای نظام حقوق بشر در اسلام

فصل نهم/نگاهی به اعلامیه جهانی حقوق بشر 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 13 شهریور 1390

برگزاری نشست مشورتی علمی بررسی تأثیرات روزه بر رفتار جوانان

در مورخ 5/6/90 در دفتر کمیسیون در قم با حضور حجج اسلام والمسلمین  آقایان افتخاری،  موسوی و هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر در قم نشستی با عنوان یاد شده برگزار شد. در این جلسه تأثیرات روزه بر رفتارهای جوانان از حیث پیشگیری از بروز ارتکاب جرایم و همبستگی اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 13 شهریور 1390

بررسی ابعاد نقض حقوق بشر در جمهوری آذربایجان

در مورخ 29/5/90   آقای فائق ولی زاده از تحصیل کرده های علوم اسلامی در جمهوری آذربایجان و دانش پژوه فعلی  مقطع دکترا در مجتمع آموزشی عالی جامعه المصطفی(ص) و از فعالین مدنی جمهوری آذربایجان در جلسه ای در محل دفتر کمیسیون در قم ابعاد نقض حقوق مسلمانان در جمهوری آذربایجان را توضیح داد و خواهان اقدام همه فعالین حقوق بشر در سراسر جهان برای رفع فرآیند های تبعیض آمیز موجود در جمهوری آذربایجان گردید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 13 شهریور 1390

برنامه آموزشی با عنوان نظام قضائی شایسته از منظر موازین حقوقی بین المللی وتطبیق آن با سیستم جمهوری اسلامی ایران

برابر هماهنگی های انجام شده توسط امور تحقیق وپژوهش دفتر مرکزی کمیسیون و موسسه آموزشهای کوتاه مدت وفرصتهای مطالعاتی جامعه المصطفی ،به عنوان دومین برنامه آموزشی کمیسیون برای هیئت آفریقائی مهمان جامعه المصطفی، در مورخ 2/6/90  برنامه آموزشی به مدت 4 ساعت با عنوان یادشده  در دفتر مرکزی کمیسیون با حضور جمعی از حقوقدانان برجسته وقضات عالی رتبه کشور به اجرا درآمد.این برنامه تماما به زبان فرانسه اجرا شد واساتید مباحث خود را به این زبان ارائه کردند تا مهمانان که امکان فهمیدن زبان فرانسه را داشتند بهره لازم را ببرند ونیازی به ترجمه نباشد . در خلال این برنامه دو کتاب از سری انتشارات کمیسیون با عنوان بررسی تطبیقی حقوق بشر در اسلام وغرب به زبان عربی و بیست تعهد دول اسلامی در زمینه حقوق بشر به سه زبان عربی انگلیسی وفارسی نیز تقدیم شرکت کنندگان در برنامه مزبور شد . 

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 13 شهریور 1390

قابلیت های مرکز فوریت های مساعدت حقوقی کمیسیون

 

 

در دفاتر مختلف کمیسیون حقوق بشر اسلامی اعم ازدفتر  مرکزی  یا دفاتر استانها امکانی برای عموم شهروندان فراهم  شده تا بتوانند در هر ساعتی از شبانه روز ضمن تماس با سیستم تلفن گویای دفتر استان ذیربط خود از خدمات  رایگاناین سیستم بهره مند شوند.دفتر منطقه 5 کمیسیون مستقر در قم نیز این امکان را داراست.  مهم ترین خدمات سیستم یاد شده به شرح زیر می باشند:

 

  • ارائه مشاوره حقوقی در قبال موضوعات مختلف روزمره شهروندان
  • ارائه مشاوره علمی در قبال مباحث متنوع حقوق بشر
  • دریافت گزارش شهروندان در مورد هر مصداق رعایت یا عدم رعایت حقوق بشر در منطقه تابعه دفتر
  • ارائه  تلفنی متن مهمترین اسناد بین المللی حقوق بشر حسب درخواست تماس گیرنده
  • دریافت داده های لازم برای عضویت در شبکه داوطلبان نوعدوست و اعضای افتخاری کمیسیون حقوق بشر اسلامی

 

شماره تماس سیستم تلفن گویای کلینیک حقوقی دفتر كميسيون در قم برای بهره مندی شبانه روزی از خدمات مذكور عبارتست از 7834457-0251

 

روابط عمومی دفتر‌ منطقه 5 کمیسیون سعی می‌کند در طول سال چند نوبت گزارش تماس‌های مردم با سیستم مذکور را منتشر نماید.از هر گونه نظر و پیشنهاد استقبال می‌کنیم.

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 3 شهریور 1390

مجموعه مقالات حقوق بشر در قرآن

مقاله اسلام و حقوق بشر

بررسی حق آزادی عقیده در قرآن

مبانی حق بهره مندی از محیط زیست سالم در قرآن کریم

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 3 شهریور 1390

حقوق مخاصمات مسلحانه در اسلام

این کتاب ترجمه فارسی الاسیر فی الاسلام است که سالها قبل توسط یکی از علمای برجسته حوزه علمیه تالیف شده وپس از ترجمه توسط فرزند آن مرحوم بعد از حیات مولف منتشر گردید.کتاب حاضر اولین بار در سال 1370 به همان زبانی که نگاشته شده بود(عربی) منتشر وکتاب برگزیده سال کشور انتخاب شده است. از ویژگی های کتاب آن است که در تبیین دیدگاه اسلام مستندات متعددی از شیعه وسنی در ارجاعات هر صفحه ارائه شده است .هم چنین نقل قولهای تاریخی متعددی در متن کتاب از سیره وسلوک اهل بیت علیهم السلام حین مخاصمات مسلحانه بیان شده که برای مخاطب امروزی بسیار درس آموز است.در مجموع این اثر از جمله کتبی است که علاقمندان به مطالعات حقوق بشر دوستانه در اسلام لازم است مطالعه کنند.

مشخصات کلی کتاب:

مولف:مرحوم آیت الله حاج میرزا علی احمدی میانجی

مترجم:محمد احمدی میانجی

ناشر:دادگستر

سال نشر ونوبت چاپ: 1388/چاپ اول

تعداد صفحات:420 صفحه

تقسیم بندی موضوعی کتاب:

پیشگفتار

زندگی نامه مولف

فصل اول:مبانی جهاد در کتاب وسنت

فصل دوم: مباحثی چند در باره جهاد در اسلام

فصل سوم: اسیر در اسلام

فصل چهارم: اسیر از آغاز اسارت تا پایان

اصطلاح نامه

فهرستها(شامل فهرستآیات،احادیث،ادعیه،موضوعات،اعلام،مکانها وشهرها،مصادر)

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 3 شهریور 1390

برگزاری برنامه آموزشی «تبیین نظام حقوقی قضائی اسلام » برای هیئت آفریقائی

 

پیرو هماهنگی های انجام شده بین کمیسیون و جامعه المصطفی، در مورخ 27/5/90 برنامه آموزشی در قم برای هیئت آفریقائی مهمان جامعه المصطفی به اجرا در آمد.در این برنامه حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی ارگانی از مدرسین سطح عالی حوزه علمیه و عضو شورای علمی دفتر کمیسیون در قم سخنران تخصصی جلسه بود که به زبان عربی برای حاضرین ابعاد نظام حقوقی قضائی اسلام را تشریح وبه سئوالات آنها پاسخ گفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 3 شهریور 1390

مبانی حقوق بشر از دیدگاه اسلام وسایر مکاتب

اثر حاضر که توسط دو نفر از دانش آموختگان حوزه و دانشگاه و آشنایان با اندیشه سیاسی غرب و اسلام تالیف شده ، تلاشی است در جهت تبیین مبانی نظری حقوق بشر در اسلام وتطبیق مبانی مزبور با اندیشه اسلامی. مولفین نه تنها به شرح مبانی نظام حقوق بشر در غرب وتطبیق با اسلام بسنده نکرده بلکه در این اثر به نقد و ارزیابی جدی حقوق بشر معاصر نیز پرداخته اند و در این رهگذر وارد برخی  از حوزه های موضوعی حقوق بشر از جمله برابری ،حقوق زن ومرد ،مالکیت ،آزادی عقیده،آزادی سیاسی ،مجازاتها و ...نیز شده اند.از دیگر ویژگی های این کتاب آن است که مبانی  حقوق بشر در ادیان مختلف اعم از مسیحیت ،زرتشت ،ادیان خاور دور،مذاهب هند وحتی مکاتب فکری سیاسی سده گذشته از قبیل مارکسیسم،فاشیسم و.. را نیز فشرده مورد بررسی قرار داده اند.بر این اساس مخاطب با طیف وسیعی از مباحث در این کتاب آشنا می شود که قبل این در کتاب دیگری به زبان فارسی نمی توان یافت. در پایان هر بخش کتاب خلاصه مباحث آن بخش ارائه شده که این امر به استفاده مخاطب بیشتر کمک می کند.این کتاب چند سالی است که به عنوان ماخذ درسی برای درس اسلام وحقوق بشر در برخی دانشگاههای کشور معرفی وتدریس می شود.

مشخصات کلی کتاب:

مولفین:دکتر سید علی میر موسوی،دکتر سید صادق حقیقت

ناشر:موسسه فرهنگی دانش واندیشه معاصر(مرکز نشر آثار پژوهشگاه فرهنگ وادیشه اسلامی)

سال نشر ونوبت چاپ:1381/چاپ اول(این کتاب تاکنون بارها تجدید چاپ شده است)

تعداد صفحات: 416صفحه

تقسیم بندی موضوعی کتاب:

بخش یکم:حقوق بشر از گذشته تاکنون

فصل یکم/تاریخچه وسیر تحول حقوق بشر در غرب

فصل دوم/حقوق بشر در اعلامیه و میثاقین

فصل سوم/آمریت والزامات حقوق بشر در جهان کنونی

بخش دوم:اصول ومبانی نظری حقوق بشر در اسلام وغرب

فصل یکم/بنیادهای نظری حقوق بشر در دوران مدرن

فصل دوم/مبانی نظری حقوق بشر غرب از دیدگاه اسلام

بخش سوم:سنجش حقوق بشر اومانیستی وتطبیق آن با منابع اسلامی

فصل یکم/تطبیق و ارزیابی هستی شناسانه حقوق بشر مدرن

فصل دوم/نقد مبانی ارزشی حقوق بشر مدرن

بخش چهارم:حقوق بشر از دیدگاه دیگر ادیان ومکاتب

فصل یکم/ادیان وحقوق بشر اومانیستی

فصل دوم/مکاتب فکری سیاسی وحقوق بشر

خانمه ونتیجه

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 3 شهریور 1390

برگزاری نشست دوم بررسی راهکارهای عملی جذب جوانان در جامعه

در مورخ 27/5/90  در محل دفتر کمیسیون در قم با حضور حج اسلام والمسلمین سید مجتبی موسوی ، شیخ حسن ماضی وشیخ احمد کاظم از روحانیون عراقی مقیم قم و هماهنگ کننده امور اجرایی  دفتر کمیسیون در قم دومین نشست با عنوان یاد شده برگزار گردید.

(0)نظرات توسط: QOMHR