چهارشنبه 29 تير 1390

دیدار دبیر کمیسیون و رئیس مؤسسه آموزش های کوتاه مدت جامعه المصطفی (ص)

در مورخ 23/4/90 دبیر کمیسیون با دکتر حاجی ده آبادی رئیس مؤسسه یادشده دیدار و گفتگو انجام داد. در این دیدار محورهایی که قرار است با فوریت بنحو مشترک توسط دو نهاد به اجرا درآید مورد بحث قرار گرفت. ازجمله موارد مورد نظر برگزاری کارگاه علمی مشترک جهت بررسی ابعاد و ظرفیت های حقوق بشری تحولات مربوط به بیداری اسلامی در کشورهای منطقه است. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 29 تير 1390

سخنرانی دبیر کمیسیون در جمع مهمانان اروپائی مؤسسه آموزش های کوتاه مدت جامعه المصطفی (ص)

 

پیرو هماهنگی های انجام شده، در مورخ 23/4/90 دبیر کمیسیون در جمع بیش از 30 نفر از مهمانان اروپایی مؤسسه یادشده در خصوص «رویکرد جهان اسلام به حقوق بشر در دنیای معاصر و ضرورت های فراروی» سخنرانی ارائه کرد. در این جلسه دبیر کمیسیون تأکید نمود که نظریه اسلام در زمینه حقوق بشر ترکیبی از قواعد حقوقی و اخلاقی است که بسیاری از جنبه های مورد غفلت قرار گرفته نظام های حقوقی معاصر را نیز دربرمی گیرد. دبیر کمیسیون هم چنین ضمن توضیح نوع واکنش های موجود در جهان اسلام در قبال حقوق بشر جهانی، به رویکرد متعادل و منطقی تأکید نمود که هم از دستاوردهای عقل بشری بهره لازم می برد و هم عالمانه اشکالات نظام بین المللی حقوق بشر را نقد و از مبانی درست دفاع می کند. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 29 تير 1390

ارسال متن نظرات جمعی از حقوقدانان برای مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی

 

در اجرای همکاری های علمی کمیسیون و مراکز یادشده، در مورخ 22/4/90 نظرات حقوقدانان بر یکی از لوایح مطرح در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تقدیم مرکز مزبور در قم شد.. شایان ذکر است که قبل از این نظرات واصله حقوقدانان برای مرکز مزبور فاکس شده بود و در این تاریخ اصل نظرات مکتوب واصله به مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تحویل شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 29 تير 1390

ارسال پیشنهادات کمیسیون برای بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام

 

پیرو دیدارهای اخیر دبیر کمیسیون با مسئولین دو نهاد یادشده، در مورخ 22/4/90 طی نامه های جداگانه پیشنهادات کمیسیون برای پیشبرد محورهای مورد مذاکره همکاری های مشترک ازجمله در جهت اجرای هرچه بهتر همایش بین المللی اخلاق و ادیان یا ارائه درس شبهات جهانی فراروی فقه اهل بیت علیهم السلام در مقوله حقوق بشر تقدیم مسئولین دو نهاد مذکور شد. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 29 تير 1390

دیدار دبیر کمیسیون و معاون تبلیغ و آموزش های کاربردی مرکزمدیریت حوزه های علمیه

 

پیرو هماهنگی های انجام شده توسط دفتر مرکزی، در مورخ 22/4/90 دبیر کمیسیون در محل معاونت تبلیغ حوزه های علمیه با حجت الاسلام نبوی دیدار و گتفگو انجام داد. در این دیدار ضمن تشریح محورهای تلاش های تبلیغی و ترویجی کمیسیون، زمینه های همکاری های مشترک تبلیغی برای گسترش مفاهیم حقوق بشر از دیدگاه اسلام مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد بزودی پیشنهادات مکتوب کمیسیون نیز تقدیم شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 27 تير 1390

دیدار با رئیس بنیاد علوم وحیانی اِسراء

در مورخ 15/4/90 پیرو هماهنگی های انجام شده توسط دفتر مرکزی، دبیر کمیسیون به همراه برخی از همکاران کمیسیون در قم با حجت الاسلام والمسلمین سعید آقاجوادی آملی رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء دیدار و گفتگو کرد. در این جلسه زمینه های همکاری مشترک کمیسیون و بنیاد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و قرار شد اولویت های پیشنهادی کمیسیون بنحو مکتوب منعکس شود. شایان ذکر است که بنیاد علوم وحیانی اِسراء با اشراف و هدایت آیت الله العظمی جوادی آملی دامت برکاته سالهاست که در حیطه های مختلف علوم اسلامی تولیدات نظری متعددی تقدیم جامعه نموده است. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 27 تير 1390

دیدار با معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم

در مورخ 15/4/90 پیرو هماهنگی های انجام شده توسط دفتر مرکزی، دبیر کمیسیون به همراه برخی از همکاران کمیسیون در قم با حجت الاسلام والمسلمین زادهوش معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار زمینه های همکاری و تعامل مشترک در حیطه های تبلیغ و ترویج ارزش های اسلامی در محور مورد توجه کمیسیون (حقوق انسانی) مورد بحث قرار گرفت و قرار شد اولویت های پیشنهادی کمیسیون بنحو مکتوب منعکس شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 27 تير 1390

حضور نماینده کمیسیون در جلسه ترحیم حجت الاسلام والمسلمین صدوقی

 

در مورخ 16/4/90 هماهنگ کننده اجرایی دفتر کمیسیون در قم در جلسه ترحیم حجت الاسلام و المسلمین صدوقی که در محل مسجد اعظم با حضور جمع کثیری از علما و فضلای حوزوی و دیگر اقشار مردم برگزار شد، شرکت و مراتب تسلیت کمیسیون را به خانواده و بستگان مرحوم صدوقی ابلاغ کرد. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 18 تير 1390

دیدار با ریاست عالیه مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام

 

دبیر کمیسیون در مورخ 15/4/90 دیداری با آیت الله حاج جوادآقا فاضل لنکرانی رئیس عالی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام داشت. در این دیدار موضوع تربیت فقهای جوان و فاضل در مقوله پاسخ دهی به شبهات مطروحه در قلمرو حقوق بشر مورد بحث قرار گرفت. پایان دیدار مزبور گفتگویی نیز دبیر کمیسیون با معاون پژوهشی مرکز و مدیر گروه پژوهشی حقوق بشر اسلامی این نهاد انجام داد. قرار است بزودی طرح کمیسیون برای تربیت فقهای جوان تقدیم مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 18 تير 1390

دیدار با رئیس دانشگاه ادیان

 

پیرو همکاری های قبلی در جهت پیگیری اولویت های اجرایی تلاشهای مشترک درسال جاری، در مورخ 15/4/90 دبیر کمیسیون به همراه برخی از همکاران کمیسیون در قم در محل دانشگاه ادیان با حجت الاسلام والمسلمین نواب رئیس این دانشگاه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار که رئیس دفتر مطالعات ادیان و حقوق بشر دانشگاه( آقای دکتر سلیمانی) نیز حضور داشت اولویت های کاری مشترک دو نهاد برای پیگیری و اجرا طی چند ماهه آتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد ظرف یکماه آینده گزارشی از روند اجرای توافقات به رئیس دانشگاه ادیان منعکس شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 18 تير 1390

ارسال پیشنهادات مکتوب کمیسیون برای مراکز شیعه شناسی

 

پیرو دیدارهای اخیر دبیر کمیسیون با مراکز شیعه شناسی، در مورخ 15/4/90 طی نامه های کتبی از سوی دفتر مرکزی، پیشنهادات کمیسیون برای همکاری های متقابل این نهاد و مراکز شیعه شناسی تقدیم مراکز مزبور شد. به همراه پیشنهادات مزبور، یکسری از کتب و بولتن های منتشره کمیسیون نیز تقدیم مجمع جهانی شیعه شناسی و مؤسسه شیعه شناسی گردید. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 18 تير 1390

ارائه نظرات اساتید و حقوقدانان به مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی درخصوص دو لایحه حمایت خانواده و لایحه قانون مجازات

 

پیرو نظرخواهی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از حقوقدانان آشنا به مباحث دو لایحه مطروحه در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بنا به تقاضای مرکز یاد شده نظرات جمعی از حقوقدانان درخصوص لایحه حمایت از خانواده را جمع آوری و روز 15/4/90 برای مرکز مزبور کتباً فرستاد. قرار است مجموع نظرات باقیمانده نیز طی روزهای اخیر تقدیم مرکز تحقیقات شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 15 تير 1390

انتشار مصاحبه دبیر کمیسیون با پایگاه اطلاع رسانی دین پژوهی ایران در مقوله عدالت

 

همانگونه که قبلاً اطلاع رسانی شد در مورخ 1/4/90 دبیر کمیسیون در دفتر این نهاد در قم گفتگوی کوتاهی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دین پژوهی ایران (دیپنا) در مقوله عدالت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران انجام داد. این گفتگو در مورخ 8/4/90 در پایگاه مزبور اطلاع رسانی شده که عیناً جهت بهره برداری مخاطبان محترم منعکس می شود:

 

ادامه مطلب...

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 13 تير 1390

ارسال پیشنهادات مکتوب کمیسیون برای مجمع عالی حکمت اسلامی و مؤسسه تحقیقاتی رواق حکمت

 

در مورخ 8/4/90 پیشنهادات کتبی کمیسیون پیرو دیدارهای اخیر دبیر سازمان با رؤسای دو نهاد یادشده درخصوص همکاری های متقابل، به دفتر کمیسیون در قم منتقل شد تا برای مسئولین مجمع عالی حکمت اسلامی و مؤسسه رواق حکمت ارسال شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 13 تير 1390

ارجاع تحقیق مربوط به امر به معروف و نهی از منکر برای ارزیابی اساتید کمیته علمی کمیسیون

 

در مورخ 8/4/90 کار تحقیقی جدید انجام شده در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در حیطه امر به معروف و نهی از منکر که برای ارزیابی حقوقی دو تن از حقوقدانان شناخته شده عضو کمیته علمی کمیسیون تحویل دفتر قم شده بود، به تهران منتقل گردید. قرار است آقایان دکتر مهرپور و جناب آقای محمدحسین ساکت در این خصوص بررسی و اعلام نظر نمایند. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 13 تير 1390

نشست همفکری علمی در حیطه ابعاد حقوق بشری بعثت

 

در مورخ 8/4/90 همزمان با سالروز بعثت، در محل دفتر کمیسیون در قم با حضور حجت الاسلام و المسلمین علوی از فضلای حوزوی ، هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر منطقه 5 کمیسیون در قم، آقای موسوی دانش پژوه جامعه المصطفی (ص) وهم چنین دبیر کمیسیون نشست همفکری علمی در خصوص ابعاد حقوق بشری بعث نبی مکرم اسلام (ص) برگزار شد. در این نشست هر یک از حاضرین نکاتی در خصوص اهمیت بعثت پیامبر مکرم اسلام (ص) از ابعاد پیشبرد حقوق انسان ها ارائه کردند. دبیر کمیسیون در پایان نشست اظهار امیدواری کرد که پژوهشگران اسلامی آثار خوبی در سه زمینه ماهیت و چیستی بعثت، محتوای بعثت و آثار بعثت از منظر حقوق انسان ها ارائه کنند تا اهمیت این رویداد بی نظیر برای بشر معاصر بهتر تبیین شود. روابط عمومی کمیسیون گزارش مباحث مطروحه را متعاقباً اطلاع رسانی می کند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 13 تير 1390

دیدار دبیر کمیسیون با رئیس مؤسسه تحقیقاتی امیرالمؤمنین

 

در مورخ 8/4/90، دبیر کمیسیون در محل مؤسسه یادشده با حجت الاسلام دشتی رئیس مؤسسه امیرالمؤمنین دیدار و گفتگو انجام داد. در این گفتگو زمینه های همکاری مشترک خصوصاً در حیطه امام علی (ع) و حقوق بشر مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد بزودی مبتنی بر طرح مکتوب کمیسیون، برای تدوین کتابچه های آموزشی امام علی و حقوق بشر اقدامات بعدی انجام شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 13 تير 1390

دیدار دبیر کمیسیون با رئیس مؤسسه تحقیقاتی شیعه شناسی

 

پیرو هماهنگی های انجام شده، در مورخ 8/4/90 دبیر کمیسیون در محل مؤسسه یادشده با حجت الاسلام والمسلمین دکتر تقی زاده داوری رئیس این نهاد دیدار و گفتگو انجام داد. در این گفتگو آشنایی متقابل درخصوص حیطه تلاش های هر یک از دونهاد حاصل شد و همکاری  مشترک کمیسیون و مؤسسه یادشده مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 13 تير 1390

دیدار دبیر کمیسیون با رئیس مجمع جهانی شیعه شناسی

 

پیرو هماهنگی های انجام شده، در مورخ 8/4/90 دبیر کمیسیون در محل مجمع جهانی شیعه شناسی با حجت الاسلام و المسلمین استاد انصاری بویر احمدی رئیس مجمع جهانی و حجت الاسلام دکتر زارع معاون مجمع دیدار و گفتگو و زمینه های همکاری مشترک کمیسیون و مجمع یادشده در سطوح محلی و جهانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد بزودی پیشنهادات مکتوب کمیسیون مبنای اقدامات آتی قرار گیرد. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 4 تير 1390

مصاحبه با خبرنگار دیپنا در مقوله «مفهوم شناسی عدالت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»

در مورخ 1/4/90 حین حضور دبیر کمیسیون در دفتر کمیسیون در قم خبرنگار دیپنا گفتگویی با ایشان در مقوله یادشده انجام داد که طبیعتاً در سایت خبری رسانه مزبور (www.dipna.ir)که از جمله رسانه های وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است، منعکس خواهد شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 4 تير 1390

برگزاری هفته آخر دوره آموزشی ظرفیت سازی و توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر

 

در مورخ 2/4/90 هفته هفتم دوره آموزشی یادشده در محل سالن اجتماعات پژوهشگاه المصطفی (ص) در قم توسط کمیسیون به اجرا درآمد. در این هفته که آخرین مباحث دوره ارائه گردید جناب آقای دانش یزدی مدیرکل اسبق حقوق بین المللی وزارت خارجه صبح 5 شنبه طی دو جلسه جداگانه «بررسی چگونگی ارزیابی مهمترین چالش‌های عملی فراروی جهان اسلام از منظر حقوق بشر» و «بررسی چگونگی ارزیابی مهمترین چالش‌های عملی فراروی جمهوری اسلامی ایران درمقوله حقوق بشر» را مورد بحث قرار داد و عصر 5شنبه نیز دبیر کمیسیون عنوان درس «بررسی چگونگی تدوین برنامه برای پیشبرد عملی حقوق بشر در سطح ملی یا بین المللی» را ارائه کرد. در پایان دوره، توضیحاتی دبیر کمیسیون و حجت الاسلام دکتر ملک افضلی رئیس محترم پژوهشکده علوم انسانی پژوهشگاه المصطفی درخصوص نحوه انجام پژوهش‌های موظفی حین دوره و برنامه های آتی بهره مندی از قابلیت های علمی پژوهشگران شرکت کننده در این دوره ارائه کردند و ضمن آرزوی توفیقات روز افزون با صلوات بر محمد و آل محمد این برنامه مهم که برای اولین بار در کشور به اجرا در آمد، به پایان رسید. ضمنا حجت الاسلام ملک افضلی از کمیسیون به خاطر اجرای موفق این دوره تشکر وقدردانی نمود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 4 تير 1390

دیدار و گفتگو دبیر کمیسیون با دبیر مجمع عالی حکمت اسلامی

 

در مورخ 2/4/90 پیرو هماهنگی های انجام شده، دیدار و گفتگویی درمحل مجمع عالی حکمت اسلامی بین دبیر کمیسیون و حجت الاسلام دکتر معلمی دبیر مجمع یادشده انجام پذیرفت. در این دیدار برنامه ها و دغدغه های کمیسیون در حیطه تربیت دانش پژوهان آشنا با مبانی فلسفی و نظری حقوق بشر از دیدگاه اسلام مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا در آینده با همکاری مشترک اقدامات لازم در این راستا و دیگر زمینه های تخصصی مورد نظر دو نهاد انجام پذیرد.   

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 4 تير 1390

برگزاری نشست علمی هفتگی در دفتر کمیسیون در قم با عنوان «جایگاه تبیین حقوق بشر اسلامی در برنامه های نهادهای متولی تبلیغات اسلامی»

در مورخ 1/4/90 در محل دفتر کمیسیون با حضور جمعی از فضلای حوزوی در خصوص عنوان یادشده نشست علمی و همفکری انجام شد. پرسش اصلی این نشست این بود که نهادهای متولی تبلیغات اسلامی در داخل و خارج ایران در برنامه های مختلف خود چه میزان اهتمام به تبیین و ترویج حقوق بشر از دیدگاه اسلام دارند وچه پیشنهادات وتوصیه هائی در این حوزه قابل ارائه است؟

روابط عمومی کمیسیون گزارش چکیده مباحث جلسه را جداگانه اطلاع رسانی می کند. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 4 تير 1390

دیدار و گفتگوی دبیر کمیسیون و معاون پژوهشی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام

 

در مورخ 1/4/90 پیرو هماهنگی های انجام شده، دبیر کمیسیون و معاون پژوهشی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام درخصوص محورهای همکاری مشترک در سال جاری بحث و گفتگو انجام دادند. قرار شد بزودی پیرو این جلسه اقدامات لازم اجرایی برای برنامه های در اولویت انجام پذیرد. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 4 تير 1390

دیدار دبیر کمیسیون با رئیس مؤسسه علمی تحقیقاتی رواق حکمت

در مورخ 1/4/90 پیرو هماهنگی های انجام شده، دبیر کمیسیون به همراه همکاران اجرایی دفتر این نهاد در قم در محل مؤسسه رواق حکمت با آیت الله هادوی دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار ضمن ارائه گزاشی از تلاش‌های خیرخواهانه کمیسیون طی 15 سال گذشته قرار شد در آینده از ظرفیت‌های علمی جناب آقای هادوی استفاده بیشتری به عمل آید و همکاری های مشترک کمیسیون و مؤسسه رواق حکمت تعریف و نهادینه شود. در پایان دیدار مزبور، یکسری از کتب انتشار یافته مؤسسه رواق حکمت به کتابخانه دفتر کمیسیون در قم تقدیم شد و متقابلاً برخی از آثار منتشره کمیسیون نیز ارائه گردید و قرار شد یکسری کامل از همه آثار کمیسیون برای مؤسسه رواق حکمت ارسال شود. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 1 تير 1390

نشست علمی بررسی : « آزادی های دینی از منظر نگرش اسلامی و موازین بین المللی » همزمان با شب میلاد حضرت علی (ع)

در مورخ 25/3/90 پیرو هماهنگی های انجام شده، نشست علمی با عنوان «آزادی های دینی از منظر نگرش اسلامی و موازین بین المللی» در محل دفتر کمیسیون در قم با حضور جمعی از صاحبنظران و کارشناسان موضوع برگزار شد.

در این جلسه برابر هماهنگی قبلی، کتاب جدید النشر «آزادی دینی از منظر حقوق بین الملل با نگاهی به ره‌یافت اسلامی» که توسط حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سعید رهایی تألیف شده از سوی مؤلف محترم معرفی و نقدونظرهایی در این خصوص از سوی فضلای حاضر در جلسه مطرح شد. در ابتدای این نشست، دبیر کمیسیون با گرامیداشت شب میلاد فرخنده مولای حق جویان و عدالت خواهان علی (ع) مطالبی را در خصوص اهمیت بحث آزادی های دینی و تألیف جناب دکتر رهایی عرضه داشت و اظهار امیدواری نمود که با بحث و گفتگوی جمعی کارشناسان، مطالعات فنی تخصصی در این حیطه روز به روز عمق بیشتری پیدا کند. مشروح مطالب مطروحه در نشست یادشده متعاقباً توسط روابط عمومی کمیسیون اطلاع رسانی می شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR