دوشنبه 30 خرداد 1390

توزیع فراخوان نشست اندیشه ورزی و طرح دیدگاه خرداد ماه در دفتر مرکزی کمیسیون با موضوع «تأملی بر مفهوم و ماهیت حق»

در جهت اطلاع رسانی برای مراکز فعال پژوهشی قم که مرتبط با مباحث حقوقی هستند،پیرو وصول تعدادی از اوراق چاپ شده تبلیغ نشست اندیشه ورزی وطرح دیدگاه خرداد ماه کمیته علمی کمیسیون که در زمینه مفهوم وماهیت حق برگزار می شود، دفتر کمیسیون در قم تبلیغ مزبور را در مراکز مختلف علمی ذیربط نصب نمود تا علاقمندان در نشست مزبور شرکت کنند.امور تحقیق وپژوهش دفتر مرکزی هم چنین با برخی از فضلای حوزوی در قم که در حیطه مبانی حق کار علمی کرده اند تماس گرفته تا حتما در جلسه شرکت و نقد نظرها کاملتر انجام شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 30 خرداد 1390

برگزاری هفته ششم دوره آموزشی توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر

پیرو هماهنگی های انجام شده ، در مورخ 25/3/90، هفته ششم دوره آموزشی یادشده با ارائه سه درس تخصصی دیگر برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر دانش پژوه عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه عنوان درس « ظرفیت های پژوهشگری در حیطه «حقوق بشر از منظر رساله حقوق امام سجاد»»، حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دشتی رئیس محترم مؤسسه تحقیقاتی نهج البلاغه عنوان درسی « ظرفیت های پژوهشگری در حیطه حقوق بشر از منظر نهج البلاغه » و حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر محمدحسین مظفری رئیس محترم مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عنوان درس « نگرشی بر ابعاد مطالعات تطبیقی حوزه ادیان وحقوق بشر در جهان معاصر » را برای شرکت کنندگان در دوره ارائه کردند. قرار است در مورخ 2/4/90 کلاس های هفته آخر دوره برگزار شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 خرداد 1390

برگزاری نشست علمی «بررسی اثرات عدالت خواهانه انقلاب اسلامی بر خیزش های مردمی منطقه»

در مورخ 18 /3/90 پیرو هماهنگی های انجام شده و همزمان با بحث و نظرهای مختلفی که در فضای عمومی جامعه راجع به خیزش های مردمی منطقه وجود دارد، در مورخ 18/3/90 پیرو هماهنگی های انجام شده، در محل دفتر کمیسیون در قم نشستی علمی با حضور جمعی از فضلای حوزوی و دانشگاهی با عنوان یادشده برگزار شد. روابط عمومی کمیسیون جزئیات مباحث مطروحه را متعاقباً جداگانه اطلاع رسانی می کند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 خرداد 1390

سخنرانی دبیر کمیسیون در جمع هیئت سریلانکایی

در مورخ 19/3/90، پیرو هماهنگی های انجام شده،در محل مؤسسه آموزشهای کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی (ص) دبیر کمیسیون برای هیئت سریلانکایی مهمان جمهوری اسلامی ایران سخنرانی درخصوص تجربه جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد حقوق بشر اسلامی ارائه کرد و به سئوالات حاضرین پاسخ گفت. در این جلسه از سوی کمیسیون به هریک از 15 نفر اعضای هیئت سریلانکایی یک نسخه کتاب بیست تعهد اصلی دول اسلامی در زمینه حقوق بشر مبتنی بر اعلامیه حقوق بشر مصوب سازمان کنفرانس اسلامی که از سری انتشارات جدید کمیسیون است، تقدیم شد. شایان ذکر است که هیئت سریلانکایی متشکل از حقوقدانان، علماء فعالین اجتماعی و سیاسی کشور مزبور بودند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 خرداد 1390

ابلاغ کتبی محورهای فوری اجرای تفاهم نامه مشترک کمیسیون و دبیرخانه انجمن های علمی حوزه

پیرو جلسه اخیر حضوری نمایندگان کمیسیون و دبیرخانه انجمن های علمی حوزه، در مورخ 18/3/90 طی نامه کتبی، محورهای آمادگی کمیسیون برای اجرای تفاهم نامه مشترک به مدیر دبیرخانه انجمن های علمی حوزه منعکس شد.این نامه از سوی دفتر مرکزی کمیسیون برای دفتر قم ارسال شده بود که در تاریخ یادشده تحویل دبیرخانه انجمن های علمی حوزه شد. دفتر کمیسیون در قم قرار است پیگیری های لازم را برای اجرایی نمودن محورهای پیشنهادی بعمل آورد.   

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 خرداد 1390

ارسال شماره 46 نشریه تازه‌های کتابخانه کمیسیون(ویژه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران) برای کتابخانه‌های تخصصی قم

پیرو ارسال شماره جدید نشریه تازه های کتابخانه کمیسیون از سوی دفتر مرکزی جهت توزیع بین کتابخانه های مهم قم، دفتر کمیسیون در قم هر یک از نسخه های واصله را برای کتابخانه های برجسته قم ارسال نمود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 28 خرداد 1390

جلسه گروهی گفت وگو در خصوص نظام حقوقی اسلام و جمهوری اسلامی ایران

 

در مورخ 11/3/90 دکتر رناتو کوتسا مهمان برزیلی جامعه المصطفی در محل دفتر کمیسیون در قم حضور یافت و پرسش‌های علمی خود را از حجت الاسلام والمسلمین دکتر جوان آراسته عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بعمل آورد. در این جلسه برخی دیگر از فضلای حاضر در نشست نیز توضیحاتی درخصوص پرسش‌های علمی ایشان در حیطه اندیشه اسلامی و نظام سیاسی حقوقی اسلام و جمهوری اسلامی ایران ارائه کردند.  

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 26 خرداد 1390

دیدار با دکتر رناتو کوتسا مهمان برزیلی جامعه المصطفی (ص)

 

برابر هماهنگی های انجام شده توسط مؤسسه آموزش‌های کوتاه مدت و فرصت‌های مطالعاتی جامعه‌المصطفی (ص)، در مورخ 11/3/90 دبیر کمیسیون در محل مؤسسه یادشده حضور یافت تا پاسخگوی سئوالات یکی از اساتید روابط بین‌الملل باشد که از برزیل به ایران آمده و بمدت 40 روز مهمان جامعه المصطفی (ص) است. در این دیدار مهمان یادشده در حیطه حقوق زن و حقوق اقلیت ها در نظام جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرد. در پایان دیدار، متن انگلیسی منشور حقوق و تکالیف زن در جمهوری اسلامی ایران مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و یک مقاله در مورد دکترین جمهوری اسلامی در مقوله حقوق بشر تقدیم وی شد. 

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

مذاکره در محل بنیاد علوم وحیانی اسراء

در مورخ 19/3/90 دبیر کمیسیون و همکاران اجرایی این نهاد در قم با حضور در محل بنیاد یادشده که وابسته به حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی است، زمینه های همکاری مشترک را با حجت الاسلام تقی زاده از نمایندگان بنیاد یادشده مورد بحث و گفتگو قرار دادند. قرار شده بزودی چارچوبه تفاهم نامه مشترک برای توسعه همکاری های علمی تدوین شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

گفت و گوی دبیر کمیسیون و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی

در مورخ 18/3/90 پیرو هماهنگی های انجام شده، دبیر کمیسیون و همکاران اجرایی دفتر این نهاد در قم جلسه ای با حجت الاسلام والمسلمین مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار کردند و زمینه های شتاب بخشی به همکاری های مشترک خصوصاً در مورد دو لایحه فوری مطرح در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. قرار شد بزودی کمیسیون در خصوص دو لایحه فوری، همیاری مشورتی علمی ارائه کند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

گفت و گوی دبیر کمیسیون و رئیس مرکز تخصصی تفسیر حوزه علمیه قم

در مورخ 18/3/90، پیرو هماهنگی های انجام شده، دبیر کمیسیون و همکاران اجرایی دفتر این نهاد در قم، جلسه ای با حجت الاسلام والمسلمین دکترفاکر رئیس مرکز تخصصی تفسیر حوزه علمیه قم و مدیر گروه قرآن و حدیث جامعه المصطفی العالمیه (ص) برگزار کردند و زمینه های همکاری و همیاری متقابل برای توسعه مباحث نظری حیطه اسلام و حقوق بشر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

برگزاری هفته پنجم دوره آموزشی کوتاه مدت توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر

در مورخ 18 و 19/3/90 هفته پنجم دوره آموزشی کوتاه مدت توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر با ارائه بحث از سوی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید ابراهیم حسینی عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی، دکتر محمدرضا ویژه عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و دکتر کامران هاشمی مدرس حقوق و رئیس دبیرخانه تنوع فرهنگی و حقوق بشر جنبش عدم تعهد برگزار شد. سخنرانان یادشده به ترتیب عناوین موضوعی زیر را برای شرکت کنندگان در دوره ارائه کردند:

 آسیب‌شناسی مطالعات و فعالیت‌های کاربردی حوزه حقوق بشر در جهان معاصر

بررسی چگونگی پژوهش در حیطه ارزیابی نظام‌های حقوقی کشورهای اسلامی از منظر حقوق بشر

بررسی مطالعات مربوط به ابتکارات جهان اسلام در مقوله حقوق بشر

ضمناً در همین هفته 45 عنوان پژوهشی که شرکت کنندگان باید در یک مورد عناوین مطروحه کار تحقیقی انجام داده و بمناسبت دوره حاضر ارائه کنند، بین شرکت کنندگان توزیع شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

دیدار با آیت الله العظمی جوادی آملی (دامت برکاته)

 

برابر هماهنگی های انجام شده و در ادامه دیدارهای ادواری دفتر قم با علماء و بزرگان حوزه علمیه، در مورخ 12/3/90 دبیر کمیسیون به همراه جمعی از فضلای حوزوی و دانشگاهی مرتبط با دفتر کمیسیون در قم در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء حضور یافتند و با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار کردند. در این دیدار که نمایندگان رسانه‌ها نیز به دعوت بنیاد اسراء در جلسه حضور داشتند، نکات مهم نظری از سوی آیت الله العظمی جوادی آملی در حیطه حقوق بشر مطرح شد که بزودی متن کامل بیانات ایشان از سوی روابط عمومی کمیسیون اطلاع رسانی می شود. شایان ذکر است که در ابتدای این دیدار دبیر کمیسیون گزارش کوتاهی از فعالیت های کمیسیون در بُعد ملی و جهانی ارائه کرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

نشست دوم حقوق خانواده از منظر اندیشه اسلامی

 

در چارچوب جلسات علمی ادواری هفتگی دفتر کمیسیون در قم، در مورخ 11/3/90 دومین نشست مربوط به حقوق خانواده از دیدگاه اسلام با حضور جمعی از کارشناسان اسلامی برگزار شد. در این نشست حاضرین دیدگاه های خود را در حیطه حقوق و تکالیف مطرح در نظام خانواده از دیدگاه اسلام بازگو کردند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

شرکت در جلسه مربوط به کنفرانس حقوق ادیان

پیرو هماهنگی انجام شده، در مورخ 11/3/90 دبیر کمیسیون در جلسه راجع به انجام مقدمات برگزاری کنفرانس ملی حقوق ادیان و دینداران که در محل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد حضور یافت و نظرات کمیسیون را منتقل کرد. برابر مصوبات این جلسه قرار شده بزودی مقدمات مختلف برگزاری کنفرانس یادشده انجام شود. کمیسیون حقوق بشر اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت امورخارجه ازجمله همیاران پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در برگزاری کنفرانس مزبور خواهند بود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

برگزاری هفته چهارم دوره آموزشی توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر

پیرو هماهنگی های انجام شده در مورخ 11 و 12/3/90 چهار عنوان درسی دیگر دوره آموزشی یادشده توسط اساتید مختلف ارائه شد. دکتر ناصر قربان نیا عضو هیئت علمی دانشگاه مفید محور موضوعی « بررسی محدوده‌ها و قیود وارده بر حقوق و آزادی های بشر در اندیشه اسلامی و موازین بین‌المللی »، حجت الاسلام والمسلمین دکتر دیلمی عضو هیئت علمی دانشگاه قم محور موضوعی « آشنائی با زمینه های مطالعاتی حوزه اخلاق وحقوق بشر در اندیشه اسلامی و مکاتب فکری معاصر » ، دکتر دیهیم رئیس اسبق اداره حقوقی وزارت خارجه و استاد کنونی دانشگاه محور « چگونگی ایجاد سازوکارهای مدنی مدافع حقوق بشر در جهان معاصر » و دکتر توحیدی استاد مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی حوزه علمیه محور موضوعی « بررسی برخی از مهم‌ترین آثار و تالیفات مربوط به تبیین حق‌ها و تکالیف انسانی در اندیشه اسلامی و بین المللی(با تمرکز بر حقوق همبستگی)» را مورد بحث و بررسی قرار دادند. شایان ذکر است که در مورخ 18و 19/3/90 هفته پنجم دوره مزبور برگزار خواهد شد. تلاش کمیسیون بر این است که تا پایان خرداد ماه دوره آموزشی یادشده تماماً اجرا و به پایان برسد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

دیدار با آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته)

 
 
 
در مورخ 90/3/8 پیرو هماهنگی های انجام شده، دبیر کمیسیون به همراه جمعی از فضلای حوزوی و دانشگاهی مرتبط با دفتر کمیسیون در قم دیداری با حضرت آیت العظمی مکارم شیرازی از مراجع معظم تقلید انجام دادند. در این دیدار آیت الله العظمی مکارم ضمن استماع گزارشی از فعالیت های کمیسیون در ابعاد نظری و کاربردی، دیدگاه ها و رهنمودهای ارزشمندی را ارائه نمودند. مشروح گزارش این جلسه بزودی توسط روابط عمومی کمیسیون اطلاع رسانی می شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

دیدار با مدیرکل صداوسیمای استان قم

در مورخ 90/3/8 دبیر کمیسیون و هماهنگ کننده اجرایی دفتر کمیسیون در قم در محل صداوسیمای استان قم جلسه مشترکی با مدیرکل صداوسیمای استان قم برگزار کردند و زمینه های مختلف همکاری صداوسیمای قم با دفتر کمیسیون در این منطقه مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. در این جلسه قائم مقام صداوسیمای استان قم و مدیر روابط عمومی صداوسیمای قم و یکی از همکاران اجرایی دفتر کمیسیون در قم نیز حضور داشتند.
(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

شرکت در جلسه گفتگوی هیئت حقوقدانان دانمارکی با نهادهای علمی ایران در محل دانشگاه ادیان

پیرو هماهنگی های انجام شده از سوی دانشگاه ادیان، در مورخ 90/3/8 از سوی کمیسیون نمایندگانی در جلسه هیئت حقوقدانان دانمارکی بازدید کننده از دانشگاه مزبور، حضور یافتند و درخصوص زمینه های تعاملات مشترک حقوقی جامعه ایران و اروپا مذاکراتی انجام شد. شایان ذکر است که هیأت مزبور از سوی مؤسسه دانمارکی حقوق بشر و به دعوت وزارت خارجه ایران سفری به کشور ما داشته اند و دیدارهای مختلفی را در تهران برگزار و در قم نیز از دو مرکز آموزشی و پژوهشی بازدید بعمل آوردند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

شماره ویژه مجله پژوهش و حوزه و برخی پیشنهادات واصله

پیرو پیگیری های امور تحقیق و پژوهش کمیسیون در اجرای قرارداد مشترک این نهاد با معاونت پژوهش حوزه برای تهیه مواد یک شماره ویژه مجله پژوهش و حوزه با عنوان «حقوق بشر اسلامی»، اخیراً مسئول کتابخانه پژوهشگاه اندیشه سیاسی اسلام وابسته به دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، پیشنهاد مکتوبی را برای کمک رسانی در تهیه بخش کتابشناسی مجله مذکور به دفتر کمیسیون در قم ارائه کردند. شایان ذکر است که در فرآیند تهیه شماره مورد نظر مجله پژوهش و حوزه، بخش های مختلف پژوهشی کشور از سوی کمیسیون به مشارکت فراخوانده شده اند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

شرکت نمایندگانی از کمیسیون در همایش حمایت از غیرنظامیان در مخاصمات مسلحانه؛ با نگاه به تحولات اخیر منطقه

 
 
همایش یادشده که توسط دفتر صلیب سرخ در قم (دبیرخانه دائمی کنفرانس اسلام و حقوق بشردوستانه) و با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ترتیب داده شده بود در مورخ 90/3/5در محل سالن پژوهشگاه یادشده در قم برگزار شد. در این برنامه نماینده ای از صلیب سرخ، آقایان دکتر ضیائی بیگدلی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر قربان نیا عضو هیئت علمی دانشگاه مفید، حجت الاسلام مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی سخنرانی کردند. دبیر کمیسیون و هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر کمیسیون در قم ضمن حضور در این برنامه در پایان گفتگوهایی با مسئولین اجرایی برنامه بعمل آوردند .
(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

برگزاری جلسات پایانی کلاس درس قرآن و حقوق بین‌الملل

در مورخ 90/3/5 دو جلسه پایانی ترم تحصیلی حاضر مربوط به درس قرآن، چالش‌های جهان معاصر و حقوق بین الملل در محل مجتمع آموزش عالی امام خمینی جامعه المصطفی برگزار شد. در این جلسات دکتر فرهاد دبیری از اساتید برجسته حقوق محیط زیست کشور بحث «وضعیت محیط زیست و حقوق بین الملل» به عنوان یکی از عرصه های چالشی جهان معاصر را بازگو کردند و دبیر کمیسیون محورهای «چگونگی دفاع و مقابله حقوقی بین المللی با نقض حقوق مسلمانان یا نفی روندهای اسلام ستیزی» و «چگونگی ارائه نظر مشورتی در قبال استعلامات نهادها و سازمان ها در قبال استعلامات حقوقی بین المللی» را ارائه کردند. در پایان جلسات کلاس درس یادشده، محورهای پژوهشی که دانش پژوهان باید در یکی از محورهای مزبور کار تحقیقی انجام و حداکثر تا اوایل شهریور تحویل دهند، به اعضای کلاس تقدیم شد. آزمون پایانی کلاس در مورخ 90/3/23 برگزار می شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

نشست علمی با عنوان حقوق خانواده از دیدگاه اسلام

درچارچوب نشست های علمی هفتگی دفتر کمیسیون در قم در مورخ 90/3/4، نشستی با عنوان یادشده و با حضور جمعی از فضلای حوزوی و دانشگاهی برگزار گردید. در این جلسه ظرفیت های فکری اندیشه اسلامی در مقوله حقوق خانواده، چالش‌ های فراروی خانواده ها در وضعیت فعلی و توصیه ها و راهکارهای بهبود وضعیت بر مبنای اندیشه اسلامی مورد بحث قرار گرفت که بزودی جزئیات دیدگاه های مطروحه از سوی روابط عمومی کمیسیون اطلاع رسانی می شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

برگزاری هفته سوم دوره آموزشی توانمندسازی و ظرفیت سازی پژوهشگری در حیطه اسلام و ح