دوشنبه 26 ارديبهشت 1390

جلسه در حوزه علمیه خواهران- قم/ جامعه الزهرا (س)

 
 
در مورخ 90/2/21 برابر هماهنگی های انجام شده، دبیر کمیسیون و هماهنگ کننده اجرایی دفتر کمیسیون در قم در محل جامعه الزهرا (س) حضور یافته و با معاون فرهنگی این مرکز حجت الاسلام و المسلمین یوسفیان مذاکرات مربوط به زمینه های همکاری مشترک را مورد بررسی قرار دادند. قرار است بزودی در نشستی دیگر با حضور دیگر مسئولین جامعه الزهرا (س) محورهای همکاری مشترک نهایی شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390

جلسه در مرکز فرهنگی کاربردی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم

 
در مورخ 90/2/21 برابر هماهنگی های انجام شده، دبیر کمیسیون و هماهنگ کننده اجرایی دفتر کمیسیون در قم در محل مرکز فرهنگی کاربردی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم حضور یافتند و دیداری با حجت الاسلام و المسلمین ثنائی رئیس این مرکز انجام دادند. در این دیدار زمینه های همکاری مشترک در چارچوب دوره های پودمانی و یا برنامه های استانی مورد بررسی قرار گرفت.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390

برگزاری موفق دو جلسه دیگر کلاس درس رشته قرآن و حقوق

در اجرای برنامه درسی این ترم تحصیلی مقطع دکترای رشته حقوق و قرآن در مجتمع آموزش عالی امام خمینی، در مورخ 90/2/22 دکتر طارم‌سری عنوان بحث تجارت جهانی و حقوق بین‌الملل و دکتر طهماسبی عنوان بحث عدالت کیفری بین المللی را ارائه کردند. هر دو استاد یادشده از تهران برای تدریس عناوین مزبور به قم عازم شده بودند. شایان ذکر است که درس« قرآن، چالش های جهان معاصر و حقوق بین‌الملل» در این ترم توسط کمیسیون برای دانش پژوهان مقطع دکتری رشته یادشده اجرا می شود و به صورت چند استادی است به این نحو که هریک از عناوین موضوعی پلان درس توسط متخصصین ذیربط ارائه می شود. قرار است هفته آینده (90/2/29) دو عنوان درس تروریسم و حقوق بین الملل و بیوتکنولوژی و حقوق بین الملل برای کلاس مزبور ارائه شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390

اجرای هفته اول دوره آموزشی کوتاه مدت «توانمندسازی و ظرفیت سازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر»


 

در چارچوب تفاهم نامه مشترک کمیسیون و پژوهشگاه المصطفی (ص) و پیرو هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم، در مورخ 21 و 90/2/22 اولین جلسات دوره شش هفته‌ای با عنوان یادشده در محل تالار اجتماعات پژوهشگاه المصطفی (ص) برگزار شد.

در این جلسات عناوین روش تحقیق در مباحث حقوق، روش تحقیق در مطالعات حقوق بشر و بررسی آثار مربوطه به فلسفه حقوق بشر در اسلام و سایر مکاتب توسط چهار استاد اعزامی از سوی کمیسیون ارائه شد. قرار است هفته آتی 28 و 2/29 جلسات درسی دومین هفته این دوره آموزشی برگزار شود. شایان ذکر است در افتتاحیه این دوره دبیر محترم کمیسیون و حجت الاسلام والمسلمین دکتر ملک افضلی رئیس محترم پژوهشگاه المصطفی (ص) سخنان کوتاهی درخصوص اهداف دوره آموزشی و روند اجرای آن ارائه کردند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390

جلسه با رئیس مؤسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی (ص)

پیرو هماهنگی های انجام شده، در مورخ 90/2/15 دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی به همراه هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر کمیسیون در قم، جلسه مشترکی با دکتر حاجی ده آبادی رئیس مؤسسه یادشده برگزار کردند. در این جلسه همکاری های انجام شده سال قبل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و رئیس مؤسسه آموزش های کوتاه مدت ضمن تشکر از اجرای قوی چند برنامه علمی برای این مؤسسه از سوی امور تحقیق و پژوهش کمیسیون، خواهان برنامه ریزی لازم جهت اجرای دوره تربیت مدرسین اسلام و حقوق بشر در سال جاری شد. هم چنین قرار شد پیگیری لازم بعمل آید تا امسال دوره جهانی آموزشی «اسلام و حقوق بشر» نیز با همکاری کمیسیون و مؤسسه یادشده در قم برگزار گردد. قرار شد بزودی طرح های مربوط به برنامه های امسال از سوی کمیسیون تدوین شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390

جلسه با رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

 
 
 
پیرو هماهنگی های انجام شده، در مورخ 90/2/15 جلسه مشترکی با حجت الاسلام والمسلمین نواب رئیس دانشگاه یادشده برگزار کردند. در این جلسه همکاری های انجام شده سال قبل مورد بحث و بررسی قرار گرفت. رئیس دانشگاه ادیان ضمن تأکید بر ظرفیت های بالای همکاری دو نهاد نسبت به اینکه طی ماه های اخیر بخوبی از این ظرفیت ها استفاده نشده انتقاد کرد و از کمیسیون خواست که طی سال جاری سطح و عمق کارهای مشترک را توسعه دهد. در این دیدار هم چنین آخرین روند ترجمه کتاب «حقوق و تکالیف بشر در ادیان مختلف» که به صورت مشترک توسط دو نهاد در نیمه دوم سال گذشته ترجمه به فارسی شده است، مورد بحث قرار گرفت و قرار شد بزودی فرآیند باقی مانده برای چاپ اثر مزبور انجام شود. در پایان این دیدار قرار شد کمیسیون پیشنهادات مکتوب برای ارتقاء همکاری ها در سال 1390 را به دانشگاه ادیان هرچه سریعتر منعکس کند.
(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 25 ارديبهشت 1390

جلسه با رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

 
 
 
پیرو هماهنگی های انجام شده، در مورخ 90/2/15 دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی به همراه هماهنگ کننده امور اجرائی دفتر قم، جلسه مشترکی با حجت الاسلام توسلی رئیس جدید دانشگاه علوم وفرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار کردند. در این جلسه سوابق همکاری‌های سنوات اخیر انجام شده بین کمیسیون و پژوهشگاه یادشده و محورهای مناسب برای همکاری های آتی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و قرار شد پیشنهادات مکتوب کمیسیون نیز طی روزهای آتی به پژوهشگاه تقدیم شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 18 ارديبهشت 1390

اعلام آمادگی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام برای اجرای چند محور پیشنهادی همکاری های مشترک در سال 1390

 

 

 

 
پیرو مذاکرات انجام شده هفته های اخیر مسئولین کمیسیون و مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام و ارسال پیشنهادات مکتوب محورهای قابل انجام در سال 1390 که از سوی کمیسیون تقدیم آیت الله فاضل لنکرانی شده بود، در مورخ 90/2/14 طی نامه ای اعلام آمادگی مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام برای اجرای چند محور از پیشنهادات دبیر کمیسیون برای همکاری های مشترک در سال 1390 به دفتر کمیسیون در قم ابلاغ شد. در این چارچوب قرار است فعالیت های مشترک آموزشی و پژوهشی ارزشمندی به مدد الهی در سال جاری انجام پذیرد.
(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 18 ارديبهشت 1390

برگزاری جلسه دیگری از کلاس مقطع دکترای حقوق و قرآن


 

در چارچوب درس «قرآن، چالش های جهان معاصر و حقوق بین الملل» که در مقطع دکترای رشته حقوق و قرآن مجتمع آموزش عالی امام خمینی در ترم حاضر تحصیلی توسط کمیسیون به اجرا در می آید، مورخ 90/2/15 دو عنوان دیگر از پلان درس مزبور توسط دکتر ناصر قربان نیا و دکتر سید محمدکاظم سجادپور ارائه شد. دکتر قربان نیا موضوع حقوق بشر دوستانه و کمک های بشردوستانه را صبح 90/2/15 مورد بحث قرار دادند و دکتر سجادپور عصر همان روز موضوع چگونگی مشارکت در روند هنجارسازی حقوقی بین المللی برای پیگیری دغدغه های جهان اسلام را مورد بحث قرار دادند. شایان ذکر است که درس «قرآن ،چالشهای جهان معاصر وحقوق بین الملل » به صورت چند استادی عرضه می شود که هر عنوان تخصصی از پلان کلی درس را یک استاد ارائه می نمایند. 4 هفته دیگر از درس مزبور باقی مانده که استادان متعدد دیگری ارائه بحث خواهند داشت.
(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 14 ارديبهشت 1390

اجرای برنامه آموزشی ویژه زنان دانشگاهی و فرهنگی چند کشور عربی در قم

 
 
در مورخ 90/2/4 پیرو هماهنگی های انجام شده بین موسسه آموزشهای کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی و امور تحقیق و پژوهش کمیسیون، دکتر میرمحمدی از سوی کمیسیون برای ارائه بحثی به زبان عربی در دوره آموزشی ویژه زنان دانشگاهی و فرهنگی چند کشور عربی مهمان موسسه یاد شده و در محل موسسه حضور یافت و بحثی در حیطه اخلاق، شریعت اسلامی و حقوق بشر ارائه کرد. شایان ذکر است که طی ماه های اخیر چند برنامه آموزشی را کمیسیون در موسسه آموزشهای کوتاه مدت برای مهمانان خارجی این نهاد اجرا کرده است.
(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 11 ارديبهشت 1390

انجام مقدمات لازم برگزاری دوره آموزشی «ظرفیت سازی و توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر»

 
در چارچوب تفاهم‌نامه مشترک کمیسیون و پژوهشگاه بین المللی المصطفی و پیرو هماهنگی های انجام شده قرار شده دوره آموزشی 6 هفته ای با عنوان یادشده در محل پژوهشگاه المصطفی توسط کمیسیون به اجرا در آید. طی 6 هفته مورد نظر روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هر هفته، افراد انتخاب شده در دوره مزبور در عناوین تخصصی مختلف از اساتید و صاحبنظران حقوقی و اسلامی بهره مند خواهند شد. این دوره قرار بود از 90/2/14 آغاز شود که بدلیل تقارن این ایام با سالگرد شهادت حضرت زهرا علیهم السلام و حضور برخی از شرکت کنندگان دوره در برنامه های مذهبی تبلیغی به هفته بعد یعنی 21و 90/2/22 موکول شد. در هفته اول دوره مذکور ، روش تحقیق در مباحث حقوقی، روش تحقیق در مطالعات حقوق بشر، چگونگی بهره برداری از بانک های اطلاعاتی علمی مختلف، مروری بر آثار فلسفه حقوق بشر در ایران و جهان عناوین تخصصی هستند که مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.
(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 11 ارديبهشت 1390

نشست مشترک کمیسیون و معاونت امور بین‌الملل مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه قم

 
در مورخ 90/2/8 پیرو هماهنگی‌های انجام شده، دبیر کمیسیون به همراه هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر کمیسیون در قم در محل معاونت بین المللی مرکز مدیریت حوزه های علمیه، نشست مشترکی با مسئولین این معاونت داشتند. در این نشست پیرو همکاری ها و تعاملات قبلی، اولویت های تشریک مساعی و همکاری در سال 1390 مورد بحث و بررسی قرار گرفت و قرار شد محورهای مورد توافق هرچه سریعتر به اجرا در آید.
(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 11 ارديبهشت 1390

برگزاری نشست علمی در حیطه حقوق کار و کارگر

 

 

 

 

 

 

 

 


در مورخ 90/2/7 نشست علمی هفتگی دفتر کمیسیون در قم بمناسبت روز جهانی کارگر حول موضوع «جایگاه و حقوق کار و کارگر و الزامات مربوطه ناشی از آن» در محل دفتر کمیسیون در قم برگزار شد. روابط عمومی کمیسیون خبری که از جلسه مزبور در اختیار رسانه ها قرار دارد بشرح زیر است:

"در چارچوب نشست‌های علمی هفتگی دفتر کمیسیون در قم و پیرو هماهنگی‌های انجام شده، در مورخ 90/2/7 ویژه روز جهانی کار و کارگر، در محل دفتر کمیسیون در قم نشست علمی با عنوان «جایگاه و حقوق کار و کارگر در اندیشه اسلامی و الزامات ناشی از آن» با حضور چند نفر از کارشناسان اسلامی برگزار شد. در این نشست علمی حاضرین حول محورهای از قبل تعیین شده نشست که بشرح زیر بودند، نظرات و دیدگاه‌های کارشناسانه خود را بیان داشتند:

 

-   نگرش اسلام به نقش کار و تلاش بشر در این جهان و اینکه کار و تلاش با چه معیارهایی منزلت بیشتر می یابد.

 

-    نگرش منابع دینی به حقوق کارگران

 

-   بررسی نمونه هایی از سیره و سلوک پیامبر اسلام و ائمه معصومین علیهم السلام به حقوق کارگران

 

-  وظیفه مسئولین و عموم مردم برای پیشبرد روحیه کار و تلاش در عین رعایت حقوق انسانی فعالین عرصه کار اعم از تولیدکنندگان و کارفرمایان، کارگران و خانواده های آنان و....

 

هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر در قم در ابتدای نشست برای تبیین دیدگاه اسلام به کار و کارگر نمونه‌هایی از سیره و سلوک ائمه معصومین علیهم السلام را برشمرد که نه تنها بر اهمیت کار و تلاش تأکید داشته‌اند یا توصیه کرده‌اند که عرق کارگر خشک نشده باید مزد او را داد و حق و حقوق وی را رعایت کرد، بلکه خود دائماً کار می‌کرده‌اند آن هم کارهای سخت و طاقت فرسا از قبیل کار در نخلستان، چاه‌کنی، کشاورزی و جالب است که در آمدها را نیز خرج امور عام المنفعه ورفع درد ورنج ضعفا می نموده اند که خود این رویکرد پیام‌های آموزشی متعددی در بر دارد و به مخاطبان مختلف می‌آموزد که کار و تلاش برای کسب روزی حلال و خدمت به جامعه را عبادت ببینند. وی در ادامه به نمونه‌هایی از روایات معصومین اشاره داشت که خطاب به جوانان توصیه می‌کنند برای مستقل شدن و حفظ عزت و کرامت خود از کار و تلاش ابا نکنید.

حجت الاسلام والمسلمین غروی به عنوان اظهارنظر کننده دیگر در این نشست، ویژگی‌های اندیشه اسلامی در حیطه کار و کارگر را برشمرد. وی اعتقاد به اینکه عبادت فقط نماز و روزه و امثالهم نیست بلکه کار و تلاش برای کسب معاش سالم نیز عبادت است، اعتقاد به اینکه اگر کسی در راه کسب معاش حلال خود و خانواده‌اش کشته شود شهید تلقی می‌شود البته با لحاظ درجاتی که شهدا دارند و والاترین جایگاه از آن جهادگران حاضر در جنگ و شهدای مربوطه است، بیان صریح قرآن کریم در مورد برخی از شرایط لازم برای ایفای نقش کارگر خوب و پذیرش مسئولیت همانند آنچه در سوره قصص آمده است (شایستگی و ظرفیت و توان انجام کار را داشتن به علاوه امانتداری در کار) را ازجمله نمونه‌هایی دانست که در اسلام هم جایگاه بالایی به کار و تلاش داده شده و هم معیارها و ضوابطی تعیین شده که کارگر وظیفه خود را بداندو کارفرما و جامعه نیز فراتر از معیارهای تعیین شده انتظاری نداشته و جفایی بر کارگر روا ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین عباسعلی براتی به عنوان کارشناس دیگر حاضر در نشست ابتدا مقوله رابطه ارزش و کرامت انسانی با کار از منظر اندیشه اسلامی را مورد بررسی قرار داد و توصیه کرد که محافل حقوقی خوب است بررسی کنند که کرامت بشر در حیطه کار با چه مواردی ارتباط مستقیم دارد. وی در این بخش از توضیحات خود تصریح کرد که در اندیشه اسلامی یکی از مهم‌ترین عوامل تحقق کرامت ذاتی بالقوه انسان، کار و تلاش است. از همین رو هر جا در قرآن صحبت از درجه‌بندی انسان‌ها از جهت مقام و جایگاه تکاملی آنها می‌شود یک بخش به ایمان و بینش اختصاص دارد و یک بخش به کار و فعالیت و تلاش و در این رویکرد فکری هیچ تبعیض بین زن و مرد، سیاه و سفید یا دیگر تعلقات و ویژگی‌های انسانی وجود ندارد. حجت الاسلام براتی در ادامه بحث خود ، نوع وشکل کار و تلاش در اسلام و تأثیر آن بر کرامت انسانی را مورد تحلیل قرار داد و یادآوری نمود که قطعاً کار شایسته‌ تأثیر مثبت و کار ناشایست تأثیر منفی می‌گذارد و به همین جهت مورد نهی اندیشه اسلامی قرار می‌گیرد

وی در ادامه با قرائت روایاتی از معصومین علیهم السلام ازجمله کلام امام صادق (ع) که می‌فرمایند: خدا انسان بی‌کار را دوست ندارد و یا اقدام پیامبراسلام(ص) که دست کارگری را بوسیدند و گفتند خدا این دست را دوست دارد و نمونه‌های متعدد دیگر، نتیجه گرفت که در اندیشه اسلامی نفس کار کردن وپس ازآن انتخاب کار درست و انجام شایسته آن کار که امروزه مورد تأکید اسناد بین‌المللی است، قرن‌ها قبل مورد اهتمام قرار گرفته و دستورالعمل‌های مختلفی در این خصوص قابل استخراج است. حجت الاسلام براتی در ادامه بحث خود به نظام حقوقی اسلام پرداخت و گفت: پس از درک نظام ارزشی اسلام به مقوله کار و کارگر، نظام حقوقی اسلامی را در حیطه کار و کارگر باید بدرستی مورد تأمل قرار داد. در این نظام حقوقی معیارهای مختلفی اعم از شرائط کار، رضایت کارگر، تناسب مزد، ادای سریع حق کارگر، امنیت شغلی، رعایت احترام کارگر و عدم ظلم و بدرفتاری نسبت به وی مورد تأکید قرار گرفته و فقها درخصوص هریک از این معیارها بحث‌های متعددی مطرح کرده‌اند.

این کارشناس علوم اسلامی در پایان بحث خود زیر ساخت‌های اقتصادی جامعه و تأثیر آن بر حقوق کارگران، رویکردهای فرهنگی جامعه و ارتباط آن با حقوق کار، پوشش‌های بیمه‌ای و ارتباط آن با امنیت مردم در عرصه کار، عوامل مهاجرت روستانشینان به شهرها و آثار آن در عرصه کار و حقوق کارگران را مورد بحث قرار داد و به متصدیان امور اعم از مسئولین اجرایی، تقنینی یا نهادهای کارگری و کارفرمایی توصیه کرد که موازین اسلامی در حیطه کار و تلاش و حقوق کارگران را بیشتر مورد توجه قرار دهند و بدانند که مشکلات موجود و چالش‌های مختلفی که امروزه در عرصه کار و کارگران هر انسانی را رنج می‌دهد، عمدتاً به جهت عدم رعایت نظام ارزشی و حقوقی اسلام در حیطه کار وتلاش است و هرچه این چالش‌ها و مشکلات بیشتر ادامه یابند، رجوع به فرهنگ ها وفرمول های دیگر غیر اسلامی را دامن خواهد زد که این نتیجه نیز بر مبنای فرمایش پیامبر اسلام «مَن لا معاش له لا معاد له» قابل پیش‌بینی است و مسئولیت آن بر عهده همه متصدیان امور است که در این زمینه کوتاهی نکنند و بسترها و زمینه‌های کار شایسته را برای همه فراهم آورند تا عدم امکان اشتغال به کار شایسته درد عمومی نشود و در عرصه کار و رابطه با کارگران نیز ظلم و تعدی توسعه نیابد ودر فرایندهای کاری نیز رعایت ضوابط فرهنگی اسلامی بشود. "

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 8 ارديبهشت 1390

بازدید از نمایشگاه وقایع غیر انسانی بحرین، حرم مطهر حضرت معصومه در قم

عکس 90/1/25

 

 

 

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 8 ارديبهشت 1390

متن کامل رساله حقوق امام سجاد (علیه السلام)

 
1- حق الله
 
فاما حق الله الاکبر فانک تعبده لا تشرک به شیئا ؛ فـاذا فعلت ذلک باخلاص جعــل لک على نفسه ان یکفیک امر الدنیا و الاخرة و یحفظ لک ما تحب منها .
 
پس حق خداوند که بزرگترین حـق است ؛ بر گردن تو آنست که فقط بنده او باشی و در عبادت و بندگی شرک نورزی ؛ پس وقتی که چنین بودی و بنده مخلص او شدی ؛ خداوند نیز بر خود واجب میکند که دنیا و آخرت ترا کفایت نموده و آنچه را که از دنیا و آخرت دوست میداری برای تو حفظ نماید .
 
(0)نظرات توسط: QOMHR
ﺳﻪشنبه 6 ارديبهشت 1390

حقوق بشر در مسيحيت غربي و اسلام

 
مجله اسلام و غرب، شماره 40، سيد مصطفي محقق داماد
 
من مايلم نخست يک تحليل فلسفي و کلامي از ديدگاه اسلام و مسيحيت ارائه دهم و سپس به تحليل حقوقي و سياسي بپردازم.
کلمه «حقوق بشر» به معني اصطلاحي آن، حتي در سنت انديشه و حقوق غرب هم سابقه تاريخي کهني ندارد. اگر ما مثلا کتب بزرگترين فيلسوف عصر روشنگرايي يعني کانت را (قرن 18) که پيش از هر فيلسوف ديگري انسان و کرامت او را ملاک و مبدأ فلسفه عملي خود قرار مي دهد . در جست وجوي اين اصطلاح بررسي کنيم، اثري از کلمه «حقوق بشر» در آنها نمي يابيم.
در واقع اين اصطلاح در متن يک نهضت اجتماعي و سياسي در فرانسه به وجود آمده و از اين رو پيوسته تا به امروز پيوند ناگسستني خود را با اصل مضمون محتواي سياسي خويش حفظ نموده است و بدون آن قابل تصور نيست. بنابراين کلمه و اصطلاح «حقوق بشر» عملا و رأسا متوجه آن گروه از قدرتمنداني است که در قلمرو و سيادت خويش، صاحبان نظر و عقيده مخالف را تحت فشار و تعقيب قرار مي دهند. براين اساس، رئوس حقوقي که تحت پديده «حقوق بشر» گردآوري شده عبارتند از :
 
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 5 ارديبهشت 1390

جلسه علمی هفتگی دفتر کمیسیون حول عنوان «رویکرد حضرت زهرا سلام اله علیها در مقوله دفاع از حقوق انسانی»

در مورخ 90/2/1 در محل دفتر کمیسیون در قم با مشارکت حجج الاسلام  المسلمین آقایان عباسعلی براتی، محمدعلی موسوی، نصیری و هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر در قم موضوع یادشده مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست که دبیر کمیسیون نیز حضور داشت هریک از کارشناسان دیدگاه های خود را به صورت تفضیلی مطرح کردند. روابط عمومی دفتر مرکزی سازمان در این خصوص اطلاع رسانی به شرح زیر داشت که در رسانه های مختلف نیز انعکاس پیدا کرد.
 
در این نشست ابتدا حجت الاسلام سید محمدعلی موسوی از فضلای حوزه علمیه قم برای تبیین رویکرد حضرت زهرا علیها سلام در مقوله دفاع از حقوق انسانی تقسیم بندی از حقوق در اندیشه اسلامی انجام داد و پس از توضیحات مربوط به رویکرد آن حضرت به حق الله و جلوه های ویژه و دست نیافتنی شناخته شده در سیره و سلوک ایشان در این بُعد، ابعاد رفتاری حضرت زهرا سلام اله علیها در حیطه حقوق خانواده و حقوق عموم مردم را به تفکیک تشریح نمود. وی تأکید نمود که در هر دو حیطه نمونه های کامل پیشبرد حقوق انسانی را می توان مشاهده نمود.
در ادامه جلسه حجت الاسلام براتی از مدرسین جامعه المصطفی ابتدا ضرورت وجود الگو در هر مکتب فکری را مورد بحث قرار داد و با تأکید بر اینکه بُعد زمانی نمی تواند مانع از الگو بودن شخصیت های مؤثر شود چنانچه امروزه در سطح جهانی گاه شخصیت های چند هزار سال قبل را در علوم و یا فرهنگ های مختلف محور والگو می گیرند،به جایگاه حقوق انسانی در اندیشه اسلامی پرداخت و یادآوری نمود که یکی از شخصیت های برجسته برای شناسایی رعایت عملی حقوق انسانی در اندیشه اسلامی، حضرت زهرا سلام اله علیها است. وی در ادامه اعلام نظر خود محورهایی از رویکرد صدیقه طاهره به حقوق انسانی را برشمرد. رد اندیشه غیر انسانی جامعه وقت در برتری دادن مرد به زن، حضور در جامعه برای دفاع از حقوق انسان ها و مبارزه با جهل و بردگی و اعتراض به انحرافات در حکمرانی، ایفای نقش جدی به عنوان معلم وروشنگر وبیان کننده علل وفلسفه احکام اسلامی ،حمایت خاص از اقشار آسیب پذیر و مستمندان ازجمله محورهایی بودند که به طور مشروح مورد بحث سخنران قرار گرفت. حجت الاسلام براتی در انتهای بحث خود تأکید نمود که الگوی دفاع از حق با رعایت عفت و پاکدامنی مدلی است که حضرت زهرا در اختیار بشر قرار داده است. این مدل در مقابل مدلی که تا بی بندوباری و تبعیت از فرهنگ غربی نباشد مدافع حق محسوب نمی شود، به روشنی رجحان همه جانبه دارد و می تواند الگوی حق جویان در سراسر عالم قرار گیرد.
در ادامه این نشست، عوامل عدم بکارگیری مؤثر الگوی دفاع از حق حضرت زهرا علیها سلام در جوامع اسلامی فعلی مورد بحث قرار گرفت و هر یک از حاضرین دیدگاه های خود را در این زمینه بیان کردند و تأکید نمودند که لازم است از بعد حقوقی رویکرد و سیره حضرت زهرا علیها سلام به نحو دقیق و عالمانه و نه صرفاً شعاری و احساسی به مخاطبان معرفی شود.
نشست یادشده با جمع بندی دبیر کمیسیون و آرزوی اینکه متعاقب این جلسه پژوهش های نظری مکتوبی نیز از سوی فضلا وحقوقدانان حوزوی مرتبط با دفتر کمیسیون در قم در این زمینه تولید و به جامعه معرفی شود، به پایان رسید. شایان ذکر است که امور تحقیق و پژوهش کمیسیون بزودی متن کامل مباحث نشست را در قالب گزارش مکتوب منتشر می نماید.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 5 ارديبهشت 1390

برگزاری جلسه ای دیگر از کلاس درس «قرآن کریم، چالش‌های جهان معاصر و حقوق بین الملل» در مجتمع آموزش عالی امام خمینی با حضور دکتر خرم

در ادامه تدریس درس یادشده برای دانش پژوهان مقطع دکترای حقوق و قرآن مجتمع آموزش عالی امام خمینی قم، در مورخ 90/2/1 ، دکتر خرم استاد حقوق و روابط بین الملل و نماینده اسبق ایران نزد دفتر ملل متحد در ژنو طی دو جلسه جداگانه بحث های مربوط به محور «اسلام هراسی و حقوق بین الملل» و «بهره‌مندی از انرژی صلح آمیز و حقوق بین الملل» را ارائه کرد. شایان ذکر است که درس مزبور بنا به پیشنهاد کمیسیون در رشته یادشده از ترم تحصیلی دوم سال تحصیلی 90-89 ایجاد شده و به صورت چند استادی اجرا می شود بدین نحو که در طول ترم استادان مختلفی از سوی کمیسیون متناسب با موضوعات پلان کلی درس حضور می یابند و فراگیران را با طیف گسترده ای از مباحث آشنا می سازند.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 5 ارديبهشت 1390

دیدار با رئیس دانشگاه باقر العلوم (ع)

 
در مورخ 90/2/1 پیرو هماهنگی های انجام شده، دبیر کل کمیسیون و هماهنگ کننده اجرایی فعالیت های دفتر کمیسیون در قم جلسه ای با حجت الاسلام و المسلمین ارسطا رئیس دانشگاه باقر العلوم داشتند. در این جلسه محورهای همکاری مشترک در سال 1390، ایجاد رشته حقوق بشر اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه، مشارکت جناب ارسطا در بخشی از مواد علمی شماره ویژه مجله پژوهش و حوزه در حیطه حقوق بشر اسلامی و برخی موارد دیگر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 5 ارديبهشت 1390

ارسال محورهای آماده همکاری کمیسیون و مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام در سال 1390

 
در مورخ 90/1/31 محورهایی که پیرو مذاکره اخیر مسئولین دو نهاد امکان همکاری مشترک در سال 1390 وجود دارد از سوی کمیسیون کتباً به آیت الله حاج جواد آقا فاضل لنکرانی منعکس گردید. برخی از محورهای پیشنهادی عبارتند از:
1-     برگزاری چند کارگاه آموزشی یک روزه در مقاطع زمانی مختلف برای حدود 30 تا 40 نفر از طلاب مرکز و حتی سایر طلاب که در پاسخ فراخوان کارگاه در مرکز ثبت نام کنند.
2-