دوشنبه 29 اسفند 1390

مشارکت در نشست علمی «بررسی ابعاد فقهی حقوقی اجرای اصل 168 قانون اساسی در حیطه جرم سیاسی»

 

در چارچوب همکاری های مشترک کمیسیون و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و پیگیری های انجام شده اخیر بین دو نهاد مزبور و پردیس قم دانشگاه تهران، در مورخ  90.12.17 در سالن اجتماعات دانشگاه یاد شده، نشست علمی در خصوص ابعاد فقهی و حقوقی جرم سیاسی برگزار شد. در این نشست علمی که با حضور اساتید و دانشجویان رشته حقوق این دانشگاه برگزار شد دکتر محمدعلی اردبیلی در خصوص تحولات جدید مربوط به اجرای اصل 168 قانون اساسی در حیطه جرم سیاسی، دکتر غلامرضا پیوندی عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در حیطه ارزیابی قانون جدید مجازات اسلامی در مقوله جرم سیاسی و حجت الاسلام دکتر محمدی جرکویه در خصوص نسبت بغی و جرم سیاسی در اندیشه حقوقی ارائه بحث داشتند و در پایان این نشست سخنرانان به سوالات حاضرین پاسخ گفتند. روابط عمومی کمیسیون متعاقباً مشروح مباحث مطروحه را به صورت گزارش مکتوب منتشر خواهد کرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

نشست علمی «بررسی فقهی و حقوقی استقلال قاضی»

در مورخ  90.12.4 دکتر حسین مهرپور و دبیر کمیسیون برای ارائه بحث در نشست علمی بررسی فقهی و حقوقی استقلال قاضی از تهران به قم آمدند و درمحل مرکز فقهی ائمه اطهار علهیم السلام سخنرانی انجام دادند. حجت الاسلام والمسلمین سروش محلاتی نیز سخنران دیگر این نشست علمی بودند و دبیری علمی این نشست بر عهده دکتر مقدادی معاون پژوهی مرکز فقهی ائمه اطهار بود. در این نشست جمع زیادی از فضلای حوزوی حضور داشتند ونظر به اهمیت موضوع، از سوی معاون پژوهشی مرکز فقهی ائمه اطهر علهیم السلام این پیشنهاد مطرح شد که همایش مفصلی در این خصوص در آینده برگزار شود. تفصیل مباحث مطروحه این نشست را متعاقباً روابط عمومی کمیسیون منتشر می کند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

تحویل برخی تقدیرنامه ها

 در مورخ  90.12.25 تقدیرنامه امور اداری کمیسیون خطاب به حجت الاسلام پوررضا که قبلاً در سطح استان گیلان با دفتر کمیسیون همیاری داشته اند و اکنون در قم هستند جهت ارائه به ایشان تحویل دفتر قم شد و همچنین تقدیرنامه خطاب به همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم ، به ایشان تقدیم شد. به موجب تقدیر نامه مزبور، از خدمات و تلاش های همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم تقدیر و برای ایشان آرزوی توفیقات در فعالیت های حوزوی و اسلامی شد. شایان ذکر است که همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم که از اواخر پاییز 1389 در دفتر کمیسیون در قم همکاری اجرایی داشتند به علت تراکم فعالیت های آموزشی و حوزوی خود همکاری اجرایی با دفتر کمیسیون را خاتمه داده و از ابتدای سال جدید فرد دیگری این زحمات را متقبل خواهد شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

جلسه دبیر کمیسیون با رییس پژوهشگاه فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

در مورخ  90.12.25 دبیر کمیسیون با حجت الاسلام والمسلمین صرامی رییس پژوهشکده یادشده دیدار و گفتگو داشتند. در این جلسه در خصوص همایش روز حقوق بشر اسلامی در سال 91 و جلسه مورد نظر دو نهاد در حیطه اصول فقه و حقوق بشر تبادل نظر صورت گرفت و قرار شد هر دو موضوع بعد تعطیلات نوروز مجدد از سوی طرفین پیگیری شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

جلسه دبیر کمیسیون با معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

 در مورخ  90.12.25 دبیر کمیسیون با دکتر حکمت نیا معاون پژوهشی مرکز یاد شده دیدار و گفتگو داشتند. در این جلسه در خصوص همایش ملی حقوق ادیان، همایش صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام، جلسه برگزار شده مشترک در مورد جرم سیاسی، و تحقیقات جدید دکتر حکمت نیا در حیطه حقوق خانواده تبادل نظر صورت گرفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

شرکت در نشست علمی «جایگاه عدالت و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

 

در مورخ  90.12.25 دبیر کمیسیون در محل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی حاضر و در نشست علمی با عنوان یاد شده که سخنرانان آن حجت الاسلام دکتر احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه و حجت  الاسلام مهدی علیزاده مدیر گروه اخلاق پژوهشگاه مذکور بودند، شرکت کرد تا از سطح دغدغه ها و مطالعات پژوهشگران حوزوی در مقوله عدالت بیشتر مطلع و آن را به جامعه حقوقی کشور منتقل نماید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

دریافت فیلم سخنرانی پروفسور ساسولی در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

پس از گذشت چند هفته و چندین نوبت پیگیری، بالاخره در مورخ  90.12.25 فیلم مربوط به سخنرانی پروفسور ساسولی در مورخ 90.10.21 در محل پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، به دفتر کمیسیون در قم واصل شد تا فوراً به انفورماتیک دفتر مرکزی منتقل شود که به دیگر فیلم های سخنرانی استاد یاد شده ملحق شده و لوح فشرده مجموع سخنرانی های نامبرده در سفر به ایران به عموم علاقمندان ارائه شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

جلسه دبیر کمیسیون در معاونت امور بین الملل مرکز مدیریت حوزه علمیه

 در مورخ  90.12.10 برابر هماهنگی قبلی انجام شده، دبیر کمیسیون با معاون امور بین الملل مرکز مدیریت حوزه های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر زمانی دیدار و گفتگو انجام دادند. در این جلسه که همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم و برخی از دیگر مسئولین معاونت امور بین الملل حوزه علمیه نیز حضور داشتند محورهای همکاری های مشترک در سال 91 مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. حجت الاسلام والمسلمین زمانی در این جلسه تأکید کردند که تلاشهای کمیسیون در قم انصافاً بسیار مخلصانه وعمیق بوده فلذا معاونت امور بین الملل از توسعه روز افزون همکاری ها استقبال کامل می کند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

ارسال کتاب های همایش حقوق شهروندی مجمع تشخیص مصلحت برای پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه

در مورخ  90.12.10 ،پاکت های حاوی کتاب مقالات همایش حقوق شهروندی اثر منتشره مجتمع تشخیص مصلحت برای رییس گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و معاون پژوهشی فرهنگ و اندیشه اسلامی ارسال شد. این دو نفر با پیگیری های کمیسیون، مقاله به همایش یاد شده ارائه کرده بودند که هم اینک کتاب مقالات همایش منتشره از سوی مجمع تشخیص به همراه گواهی ارائه مقاله به دفتر کمیسیون ارسال تا تحویل مخاطبان یاد شده گردد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

ارسال ترجمه فارسی یکسری اسناد بین المللی در حیطه عدالت کیفری و استقلال قضایی

 در مورخ  90.12.10 پیرو مذاکرات قبلی یکی از اعضای گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با کمیسیون، متن ترجمه فارسی یکسری از اسناد بین المللی قابل استفاده در پژوهش مربوط به عدالت کیفری و استقلال قضایی برای پژوهشگاه یاد شده ارسال گردید

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

دریافت دوره تفسیر تسنیم و کتابخانه دیجیتالی آثار آیت العظمی جوادی آملی دامت برکاته

در مورخ  90.12.10 یک دوره مکتوب تفسیر تسنیم تألیف آیت الله العظمی جوادی آملی به همراه لوح فشرده سخنرانی اخیر ایشان در اختتامیه همایش بین المللی فقه و قانون به دفتر کمیسیون در قم واصل شد تا برای جناب دکتر حسین مهرپور عضو کمیته علمی کمیسیون و استاد دانشگاه شهید بهشتی پیرو هماهنگی قبلی ارسال شود. یک نسخه لوح فشرده کتابخانه دیجیتالی آثار آیت الله جوادی آملی نیز به دفتر کمیسیون رسید تا در کتابخانه و مرکز اسناد مورد بهره برداری عموم محققین قرار گیرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

جلسه در پژوهشکده حج و زیارت

 در مورخ  90.12.4 دبیر کمیسیون و د کتر مهرپور جلسه ای با معاون پژوهش پژوهشکده حج و زیارت، حجت الاسلام بیات داشتند و قرار شد به زودی روند تدوین منشور حقوق و تکالیف زائران بین الله الحرام با مدیریت علمی کمیسیون و همیاری پژوهشکده مزبور آغاز شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

جلسه در بنیاد علوم وحیانی اسراء

 در مورخ  90.12.4، دبیر کمیسیون و د کتر مهرپور در محل بنیاد علوم وحیانی اسراء با رییس این مرکز، حجت الاسلام والمسلمین جوادی آملی دیدار و گفتگو داشتند. در این جلسه در خصوص تلاش های در دست انجام در بنیاد برای تبیین نگرش اسلام به حقوق بشر از منظر اندیشه های آیت العظمی جوادی آملی بحث و تبادل نظر شد. قرار شد به زودی یک سری از مجلدات تفسیر تسنیم تألیف آیت الله العظمی جوادی آملی و لوح فشرده سخنرانی اخیر معظم له در اختتامیه همایش بین المللی فقه و قانون برای دکتر مهرپور ارسال شود تا ایشان و سایر حقوقدانان برجسته در برنامه های آتی بنیاد در حیطه حقوق بشر و اسلام مشارکت و همیاری داشته باشند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

انتقال گواهینامه های امضاء شده مربوط به کارگاه آموزشی پروفسور ساسولی در تهران

 در مورخ  90.12.4 ،گواهینامه های ویژه شرکت کنندگان در کارگاه های پروفسور ساسولی در تهران و قم که به امضای حجت الاسلام سعیدی روشن رییس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه رسیده بود تحویل کمیسیون شد تا در مورد کارگاه تهران هرچه سریع تر گواهی نامه ها به تهران منتقل و پس از امضای رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، بین شرکت کنندگان در کارگاه توزیع شود و درمورد کارگاه آموزشی قم سریع تر پس از امضای رییس جامعه المصطفی بین شرکت کنندگان در کارگاه توزیع گردد. شایان ذکر است امضاء و مهر کمیسیون درهمان آغاز بر گواهینامه ها زده شده که اگر فرایند امضای مسئولین پژوهشگاه و جامعه المصطفی سریع تر انجام می شد خیلی سریع تر گواهی نامه ها آماده و توزیع می گردید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

جلسه دبیر کمیسیون در پژوهشکده حج و زیارت

 در مورخ  90.12.10 دبیر کمیسیون و هماهنگ کننده امور دفتر کمیسیون در فم با حجت الاسلام محمدی رییس کارگروه علوم اجتماعی پژوهشکده حج در خصوص روند آغازین تدوین منشور حقوق و تکالیف زائران بیت الله الحرام گفتگو انجام دادند. در این جلسه اسامی برخی از کارشناسانی که برای مصاحبه مناسب هستند و همچنین موضوع شناسی چالش های فراروی زائران حج مورد تبادل نظر قرار گرفت و برخی از داده های آماری موجود در پژوهشکده در اختیار کمیسیون قرار گفت تا در بررسی های در دست انجام مورد توجه قرار گیرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

توزیع ویژه نامه مجله دانشکده حقوق شهید بهشتی بین برخی از اساتید و مراکز علمی قم

 پیرو ارسال یکسری از ویژه نامه مجله دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی که حاوی مقالات اساتید مختلف برای بزرگداشت مرحوم دکتر نوربها بود، در مورخ  90.12.25 مجلات مزبور به قم منتقل و برای آقایان دکتر فتحی رییس دانشکده حقوق پردیس قم دانشگاه تهران، دکتر احمد حاجی ده آبادی معاون پژوهشی دانشکده مزبور و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر حکمت نیا معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت الاسلام دکتر محمدی و دکتر غلامرضا پیوندی اعضای گروه حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت الاسلام صرّامی رییس پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دکتر محمدعلی حاجی ده آبادی رییس موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی نسخه ای از مجله مزبور ارسال شد. این ویژه نامه که با حجم زیادی منتشر شده تماماً حاوی مقالات اساتید مختلف در حیطه حقوق جزاست.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 29 اسفند 1390

ارسال مکاتبات مربوط به همایش سال آتی کمیسیون در روز حقوق بشر اسلامی

 در مورخ  90.12.25 پاکت های مختلف حاوی مکاتبات کمیسیون خطاب به رؤسای نهادهای متعدد حوزوی و دانشگاهی قم که در اجرای همایش ملی «صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوق اسلام» مشارکت خواهند داشت به دفتر کمیسیون در قم منتقل شد که در همین روز برای نهادهای ذیربط ارسال گردید. شایان ذکر است که در همایش فوق بیش از 10 نهاد برجسته آموزشی و پژوهشی قم با کمیسیون همکاری خواهند داشت.

(0)نظرات توسط: QOMHR