یکشنبه 30 بهمن 1390

حضور در افتتاحیه همایش بین المللی فقه و قانون

در مورخ  90.11.26 دبیر کمیسیون و همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسین مظفری و دکتر عبدالمجید میردامادی از دفتر مرکزی کمیسیون و هماهنگ کننده امور اجرایی دفتر و برخی از دیگر دانشوران مرتبط با دفتر قم کمیسیون در افتتاحیه همایش بین المللی فقه و قانون که در محل مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام برگزار شد حضور یافتند. در این جلسه رییس مجلس شورای اسلامی، رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و برخی از میهمانان خارجی سخنرانی ارائه کردند. شایان ذکر است که در چارچوب همکاری های کمیسیون و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، کمیسیون در تدوین چند مقاله علمی برای همایش و مشارکت حقوقدانان برجسته، به مجری همایش همیاری داشته است.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

حضور جمعی از حقوقدانان عضو کمیسیون در نشست های علمی همایش بین المللی فقه و قانون

 

در مورخ  27 و 90.11.28 ، دبیر کمیسیون، دکتر دیهیم، دکتر عابدی، دکتر بیگی و دکتر مهرپور از حقوقدانان کمیته علمی کمیسیون و برخی از دانشوران مرتبط با دفتر کمیسیون در قم در جلسات پانل های علمی همایش بین المللی فقه و قانون حضور یافتند. دکتر مهرپور برابر هماهنگی قبلی، مقاله ای با عنوان نسبت فقه و قانون در نظام حقوقی ایران را عرضه داشتند و دکتر محمدتقی عابدی و دکتر احمد بیگی مشترکاً مقاله ای با عنوان نسبت فقه و قانون در رویه قضایی جمهوری اسلامی ایران را برای همایش تهیه نمودند. شایان ذکر است که از سوی مجریان همایش، مجموعه مقالات ارائه شده به نشست های چهارگاه علمی این همایش بین المللی به صورت مکتوب و لوح فشرده در هر نشست توزیع می گردید که همین امر امکان بهره مندی بیشتر از حیث وقوف بر نظرات ارائه کنندگان مقالات را فراهم می آورد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

حضور نمایندگان کمیسیون در مراسم اختتامیه همایش بین المللی فقه و قانون در بنیاد علوم وحیانی اسراء

 

در شامگاه مورخ  90.11.28 ،دبیر کمیسیون، دکتر دیهیم و همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم در اختتامیه همایش بین الملی فقه و قانون در محل بنیاد علوم وحیانی اسراء حضور یافتند و از افاضات آیت العظمی جوادی آملی دامت برکاته بهره مند شدند. در حاشیه این نشست علمی، دبیر کمیسیون با رییس بنیاد اسراء، معاون امور بین المل مرکز مدیریت حوزه علمیه و مسئولین پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و برخی از فضلای دیگر نیز گفتگو وتبادل نظر انجام دادند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

گفتگو با دفاتر مراجع معظم تقلید

در دیماه و بهمن ماه همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم چند نوبت با دفاتر مراجع معظم تقلید حضرات شبیری زنجانی، نوری همدانی، حکیم دامت برکاتهم در خصوص ارائه گزارش فعالیت های دفتر مذاکراتی انجام داد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

گفتگو با مسئولین سازمان تبلیغات و اعزام مبلغین اوقاف

در دیماه و بهمن ماه همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم با مسئولین نهادهای یادشده در خصوص تدوین برنامه های مشترک چند نوبت مذاکراتی انجام داد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

جلسه دبیر کمیسیون در پردیس قم دانشگاه تهران

 در مورخ  90.11.5دبیر کمیسیون و همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم برابر هماهنگی های انجام شده، در دانشگاه تهران (پردیس قم) حاضر و در جلسه مشترک با حجت الاسلام دکتر عبداللهی معاون پژوهشی این دانشگاه محورهای همکاری مشترک را مورد بررسی قرار دادند که قرار شد به زودی محورهای مورد توافق به صورت تفاهم نامه مکتوب به امضای مسئولین دو نهاد درآید و از ابتدای سال 91 مورد اجرای نهادینه قرار گیرد. در این دیدار یکسری از کتب منتشره کمیسیون و دو سری از بولتن های منتشره نیز تقدیم کتابخانه پردیس قم گردید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

انعقاد قرارداد اداری مالی مربوط به تدوین شماره ویژه مجله پژوهش و حوزه

 در مورخ   90.11.15همکار اجرایی دفتر کمیسیون در قم به نمایندگی از این نهاد در محل معاونت پژوهشی حوزه حاضر و پیرو مذاکرات قبلی انجام شده و هماهنگی های به عمل آمده، قرارداد مربوط به تدوین شماره ویژه مجلسه پژوهش و حوزه در زمینه اسلام و حقوق بشر را امضا و منعقد نمود. شایان ذکر است که تدوین شماره ویژه مزبور از اواخر سال قبل در دستور کار کمیسیون است و از این زمان فقط این موضوع جنبه تعهد حقوقی و الزام آور نیز پیدا کرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

انتقال یکسری کتب و مجلات علمی برای کتابخانه دفتر کمیسیون در قم

 در مورخ  90.11.19 مجموعه ای از کتب و مجلات تهیه شده برای کتابخانه دفتر کمیسیون در قم از سوی کتابخانه مرکزی کمیسیون ارسال شد که تحویل دفتر کیسیون در قم شد تا محققین بتوانند از آن استفاده کنند. شایان ذکر است که دفتر کمیسیون در قم از حیث فضای فیزیکی  گنجایش توسعه جدی کتابخانه دفتر را ندارد که در صورت تغییر مکان و رفع این مشکل، کتابخانه توسعه روزافزون پیدا خواهد کرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

جلسه دبیر کمیسیون درموسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)

 در مورخ   90.11.19، برابر هماهنگی قبلی، دبیر کمیسیون با حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم حسینی، معاون آموزش موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی در محل موسسه مزبور دیدار و گفتگو داشت. در این جلسه در خصوص دستاوردهای سفر پروفسور ساسولی، همایش سال آتی کمیسیون در حیطه کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام و میزگرد تخصصی ویژه مجله پژوهش و حوزه تبادل نظر شد. معاون آموزش موسسه امام خمینی در این جلسه خواهان ارسال 30 جلدکتاب تعهدات دول اسلامی در زمینه حقوق بشر براساس اعلامیه اسلامی حقوق بشر از سری انتشارات کمیسیون برای توزیع در یک دوره آموزشی ویژه میهمانان خارجی شد که در همین روز کتب مزبور تحویل ایشان گردید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

جلسه کمیته علمی همایش آتی حقوق ادیان

 در مورخ  90.11.19 دبیر کمیسیون در محل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در جلسه کمیته علمی همایش حقوق ادیان شرکت کرد. در این جلسه مباحث باقیمانده مقدماتی همایش ادیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. قرا است این همایش در بهار 1391 توسط پژوهشگاه یاد شده و با همیاری نهادهای مختلف از جمله کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شود. در حاشیه این جلسه دبیر کمیسیون با رییس گروه حقوق پژوهشگاه در خصوص جلسه مشترک کمیسیون و پژوهشگاه در حیطه جرم سیاسی نیز مذاکره داشتند. این نشست علمی قرار است در اسفندماه در پردیس قم دانشگاه تهران برگزار شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

دریافت ارزیابی ترجمه مشترک کمیسیون و دانشگاه ادیان

در مورخ 90.11.19 از دانشگاه ادیان ارزیابی مکتوب خود در خصوص مقالات ترجمه شده کتابی که قرار است به صورت مشترک ترجمه آن را کمیسیون و دانشگاه مزبور چاپ کنند را برای دفتر کمیسیون در قم فرستادند تا به دفتر مرکزی منتقل شود و هرچه سریع تر اصلاحات لازم اعمال شود تا مراحل بعدی نهایی سازی ترجمه کتاب حقوق و مسئولیت های بشر از دیدگاه ادیان مختلف جهان، در زمان منطقی انجام پذیرد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

انتقال گواهینامه های کارگاه آموزشی پروفسور ساسولی در قم و تهران جهت امضای مسئولین ذیربط

در مورخ  90.11.19 گواهینامه های طراحی شده امور انفورماتیک کمیسیون به زبان انگلیسی برای شرکت کنندگان در کارگاه های آموزشی تهران و قم پروفسور ساسولی در دیماه گذشته، به دفتر کمیسیون در قم منتقل شد تا برای امضای رییس جامعه المصطفی و رییس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ارسال شود تا هرچه سریع تر پس از امضای نهادهای ذیربط، تحویل شرکت کنندگان گردد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

قطعی شدن نشست علمی مشترک در حیطه استقلال قاضی

در مورخ  90.11.19پیرو پیگیری های چند هفته قبل آن، برگزاری نشست علمی در مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام در مورخ  90.12.4 با عنوان «بررسی فقهی حقوقی استقلال قاضی» قطعی شد و قرار شد حجت الاسلام والمسلمین سروش محلاتی عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه ودانشگاه از منظر فقهی، دکتر حسین مهرپور عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کمیته علمی کمیسیون از منظر نظام حقوقی ایران و دبیر کمیسیون از منظر موازین بین المللی در این زمینه سخنرانی داشته باشند. این نشست با پیگیری های پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام و هماهنگی با کمیسیون قطعی گردید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

انجام پیگیری های مربوط به جذب همیاری نهادهای علمی در همایش ملی روز حقوق بشر اسلامی

 در مورخ  90.11.19برخی از پیگیری های مربوط به هماهنگی جهت جذب همیاری نهادهای مختلف حوزوی و اسلامی قم برای برگزاری هرچه بهتر همایش ملی «صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام» انجام شد و در این خصوص مذاکراتی با نهادهای مختلف انجام شد تا به زودی پوستر فراخوان همایش نهایی و تکثیر و توزیع گردد. این همایش قرار است در روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در سال آیند (91.5.14) در قم برگزار گردد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 30 بهمن 1390

تحویل اسناد مالی مربوط به تهیه کتب حقوقی برای کتابخانه بنیاد علوم وحیانی اسراء

در مورخ  90.11.24 همکار اجرایی دفتر کمیسیون با مدیر اجرائی بنیاد اسراء دیدار و گفتگو انجام داد و در این دیدار فاکتورهای مربوط به خرید کتب حقوقی برای کتابخانه بنیاد اسراء تحویل ایشان گردید. شایان ذکر است که حسب تقاضای مسئولین بنیاد یادشده ،کمیسیون کتب مناسب در زمینه حقوق بشر را از ناشرین مختلف در تهران تهیه و در اختیار بنیاد قرار داده است.

(0)نظرات توسط: QOMHR