دوشنبه 27 شهریور 1391

موضع‌گیری کمیسیون در قبال توهین اخیر به مقدسات اسلامی

اخیراً پیرو نشر فیلم توهین آمیز به مقدسات اسلامی، دفتر مرکزی کمیسیون بیانیه‌ای در این خصوص صادر کرد. همچنین تقریری رسانه‌ای از سوی کمیسیون انجام شد که در مورخ 91.6.26 به عنوان سرمقاله روزنامه حمایت منتشر شد. برای ملاحظه هر مورد بر روی عنوان مربوطه کلیک نمایید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 مرداد 1391

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس

وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ

 

بار دیگر جمعه آخر ماه مبارک رمضان فرارسید تا برای آنان که درد و دغدغه وجدانی مبارزه با ظالمان جهانی و ستمگران شناخته شده را دارند، فرصت و توفیقی باشد که از ظلم و تعدّی تبری و بیزاری بجویند و با ستمدیدگان و مظلومان عالم خصوصاً ملت بی پناه و زجر کشیده فلسطین همدردی و همدلی نمایند.

اقدام بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در تعیین روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان با عنوان روز قدس، سالهاست که به نمادی برای وحدت و همدلی مسلمانان سراسر جهان و حتی پیروان ادیان مختلف علیه ظلم و ستم تبدیل شده است. امسال در شرایطی این روز را مدافعان صلح و آزادی و عدالت در سراسر جهان گرامی خواهند داشت که هنوز از یکسو محاصره غزه و آثار غیرانسانی آن علیه مردم مظلوم منطقه ادامه دارد و تعرضات صهیونیست ها به اماکن مقدس اسلامی در فلسطین فزونی یافته است و از سوی دیگر جامعه داخلی رژیم صهیونیستی انواع مشکلات و ناهنجاری ها را تجربه می کند آن گونه که طی هفته های اخیر چند مورد خودسوزی اعتراضی و انواع اعتصابات و بحران های اجتماعی ناشی از تبعیض ها در سرزمین های تحت سلطه اشغالگران، توجه عموم ملت ها را بخود جلب کرده است.

تحولات مثبت در برخی کشورهای اسلامی خصوصاً مصر در راستای حمایت از ملت مظلوم فلسطین و عدم همراهی با اشغالگران و حامیان آنها و همچنین برگزاری اجلاس فوق العاده سران کشورهای اسلامی در مکه با عنوان همبستگی اسلامی که طبیعتاً باید مبتنی بر فلسفه اصلی ایجاد سازمان همکاری اسلامی، دفاع از ملت مظلوم فلسطین را اولویت دهند، ازجمله شرائط قابل توجهی است که روز قدس امسال را باید تقویت نماید.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران ضمن انزجار از هرگونه ستمگری و ظلم در سراسر جهان با هر عنوان و بهانه و توجیهی که صورت گیرد، خصوصاً با محکومیت تجاوزات طولانی مدت صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی فلسطین و با حمایت از ملت ستمدیده فلسطین، امیدوار است که فریادهای عمومی عدالت خواهان و مدافعان حقوق انسانی در سراسر جهان در روز قدس و روزهای دیگر سال، هرچه سریعتر بساط ظالمان و حامیان آنها را برچیند و زمینه ای فراهم آید تا ملت های مختلف بتوانند در صلح و آرامش و امنیت برای ارتقاء رعایت حقوق انسانی و اجرای عدالت و اخلاق و معنویت، همدل و همراه بکوشند و به دستاوردهای شایسته نائل آیند.

روابط عمومی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

(0)نظرات توسط: QOMHR
ﺳﻪشنبه 17 مرداد 1391

تبریک روز خبرنگار به عموم دست اندرکاران رسانه‌ها

برای مشاهده متن بیانیه کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
ﺳﻪشنبه 17 مرداد 1391

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت روز «حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» (14 مرداد 1391)

برای دیدن متن بیانیه کلیک کنید.

(0)نظرات توسط: QOMHR
ﺳﻪشنبه 18 مرداد 1390

بیانیه کمیسیون حقوق بشر اسلا می ایران به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی (14 مرداد 1390)

 

بنام او که ما را به اقامه قسط و عدل فرا میخواند

 

چه زیبا قرآن کریم به عنوان محوری ترین سند تبیین حقوق بشر از دیدگاه اسلام بیان داشته که حاصل تمام زحمات پیامبران الهی و آموزه های مقرر در متون مقدس برای آن است که انسانها در جهت اقامه قسط و عدل بکوشند. حرکت برای اقامه قسط و عدل نیز قطعا مبتنی بر آگاهی و دانایی ممکن می شود فلذا گسترش معرفت و دانایی از جمله مهم ترین راهکارهایی است که همه مخاطبان قرآن کریم باید بدان همت گمارند. با داناییِ انسان مسیر به سوی اقامه قسط و عدل به درستی پیموده می شود، ابعاد عدالت ورزی در شئون مختلف حیات بشر درست ادراک و پیگیری می شود و آفات و آسیب های  فراروی این مسیر با دقت و بصیرت شناسایی و مرتفع می گردند. دومین سال بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در تقویم ملی ایران امسال درحالی فرا رسید که بیش از شش ماه از تحولات وسیع خیزش های مردمی در کشور های اسلامی می گذرد. طارق طیب محمد بن بو عزیزی جوان دست فروش تونسی که در 17 دسامبر 2010 ( اواخر پائیز سال 1389) از فرط بی عدالتی خودرا به آتش کشید و بدین طریق آتش زیر خاکستر مطالبات متراکم ملت تونس را شعله ور ساخت و موجب فرار زین العابدین بن علی حاکم جائر تونس و خیزش مردمی در کشور یادشده گردید، احتمالاً هیچگاه نمی دانست مرگ او آغازی بر نه تنها قیام ملت تونس می شود بلکه خیزش های مردمی درکشورهای مصر، لیبی، یمن، بحرین، عربستان، اردن، مغرب و سوریه وبرخی کشورهای دیگر اسلامی نیز متعاقب آن ظهور وبروز پیدا می کنند.در همه کشور های یادشده و بسیاری از دیگر کشورهای اسلامی، ملت های مسلمان مدت هاست که از حاکمان خود انتظار رعایت موازین شرعی و حقوق و کرامت انسانی را دارند. مدت هاست که بسیاری از ملت های مسلمان به اَشکال مختلف حاکمان خود را نقد می کنند که چرا از مسیر قسط و عدل خارج شده اید ؟ چرا با عمل نکردن به معیارهای قسط و عدل، نابرابری های مختلف در عرصه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع را ایجاد یا تشدید کرده اید؟ در برخی کشورهای اسلامی بارها ملتها به طرق مختلف سعی کرده اند مطالبات بر حق خود را پیگیری کنند ولی هر بار با سرکوب و برخورد شدید حاکمان روبرو شده اند.در برخی کشورهای اسلامی مدتهاست که نیروهای نظامی خارجی استقرار یافته وبرای پیشبرد منافع خود حاکمیت ملی کشور میزبان را لگد مال کرده و به هر اقدامی متوسل می شوند.

   برای ملاحظه کل بیانیه بر روی ادامه مطلب کیلیک نمائید.

(0)نظرات توسط: QOMHR