چهارشنبه 28 تير 1391

ارائه مکتوب طرح نامه رشته حقوق بشر اسلامی مقطع کارشناسی ارشد به جامعه المصطفی (ص)

پیرو تقاضای مسئول گروه حقوق جامعه المصطفی برای تدوین طرح نامه عناوین رشته حقوق بشر اسلامی برای سطح کارشناسی ارشد حقوق در جامعه المصطفی، این مهم توسط دبیر کمیسیون تهیه و تدوین و در مورخ 91.4.21 حین حضور دبیر کمیسیون در قم تحویل دفتر کمیسیون شد تا برای جامعه المصطفی ارسال گردد. شایان ذکر است که ایجاد رشته حقوق بشر اسلامی برای مقطع کارشناسی ارشد حقوق در مجاری ذیصلاح داخلی جامعه المصطفی تصویب شده و هم اینک قرار است مصوبه وزارت علوم را نیز بگیرند تا به زودی رشته مزبور دایر شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 28 تير 1391

برگزاری جلسه اختتامیه دوره آموزشی کوتاه مدت تربیت محقق حقوق بشر اسلامی

 

در مورخ 91.4.8 برابر هماهنگی های انجام شده و پس از گذشت چند ماه از پایان دوره آموزشی تربیت محقق حقوق بشر اسلامی که کمیسیون در پژوهشکده علوم انسانی جامعه المصطفی (ص) به اجرا درآورد، برنامه اختتامیه رسمی دوره مزبور برگزار گردید. در این برنامه حجت الاسلام ملک افضلی رییس پژوهشکده علوم انسانی و دبیر کمیسیون سخنرانی کوتاهی ارائه نمودند سپس به یکایک شرکت کنندگان در دوره آموزشی مزبور لوح شرکت در برنامه آموزشی داده شد و از محققین برگزیده که تحقیقات بهتری ویژه دوره انجام داده بودندتقدیر و هدایایی تقدیم گریدد. شایان ذکر است دوره تربیت محقق حقوق بشر اسلامی برای اولین بار در بهار تا تابستان سال 1390 در چارچوب همکاری های مشترک کمیسیون و پژوهشگاه المصطفی (ص) به اجرا درآمد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 29 دی 1390

انتقال کتب و منابع مختلف برای توزیع در خلال برنامه های آموزشی و علمی پروفسور ساسولی

 در مورخ  90.10.20 از دفتر مرکزی کمیسیون، 10 عنوان کتاب، آن هم از هر مورد بیش از 100 نسخه و همچنین بیش از 200 نسخه لوح فشرده مشتمل بر گزیده ای از مقالات و کتب پروفسور ساسولی به قم منتقل شد تا در برنامه های آموزشی و دیدارهای پروفسور ساسولی توزیع گردد. کتب انتقال یافته به قم برخی هدیه کمیته ملی حقوق بشردوستانه بودند (حقوق بین الملل بشردوستانه ناظر بر حمایت از افراد در مخاصمات مسلحانه، فرهنگ مخاصمات مسلحانه، حقوق بین الملل بشردوستانه و سلاح های هسته ای، حقوق بین الملل بشردوستانه، پاسخ به سوالات شما) و برخی هدیه انتشارات کمیسیون (20 تعهد دول اسلامی در زمینه حقوق بشر، حقوق بشر در متون مقدس ادیان الهی، گفتمان اسلامی در جهان معاصر و حقوق بشر) و چند مورد نیز هدیه صلیب سرخ (فصلنامه حقوق بشردوستانه دفتر صلیب سرخ در قم- شماره های 8 و 9 و تعدادی کتاب مجموعه مقالات همایش اسلام و حقوق بشردوستانه).

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 29 دی 1390

تحویل گواهی نامه های شرکت کنندگان در برنامه آموزشی بیداری اسلامی و حقوق بشر

 در مورخ 90.10.20 گواهی نامه های شرکت کنندگان در برنامه آموزشی که در پنجم مردادماه توسط کمیسیون برای موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی اجرا شد، امضاء شده به موسسه مزبور عودت گردید تا به شرکت کنندگان تحویل دهند. قبل از این مسئولین موسسه یاد شده گواهینامه ها را مهر و امضا کرده بودند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 17 مهر 1390

اعلام نمرات پایان ترم مقطع دکترای مجتمع امام خمینی جامعه المصطفی(ص)

 

در مورخ 14 /7/90 نمرات درس قرآن، چالش های  جهان معاصر وحقوق بین الملل که در نیم سال دوم ترم تحصیلی سال 89- 90 از سوی کمیسیون در مرکز یاد شده اجرا شد ، به مرکز مزبور اعلام گردید و بدین ترتیب  پرونده اجرای درس یاد شده به صورت کامل بسته شد .

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 6 مهر 1390

دریافت پژوهشهای موظفی کلاس درس قرآن، چالش های جهان معاصر و حقوق بین الملل

 

در اجرای درس یادشده که در ترم تحصیلی گذشته در مقطع دکترای حقوق و قرآن مجتمع آموزش عالی امام خمینی جامعه المصطفی(ص) توسط کمیسیون به اجرا در آمد، دانش پژوهان کلاس یادشده پژوهشهای موظفی کلاس را در مورخ 31/6/90 تحویل دفتر کمیسیون در قم دادند تا بزودی پرونده ارائه درس یادشده با اعلام نمرات کلاس بسته شود. برخی از پژوهشهای انجام شده با توجه به کیفیت علمی آنها احتمالاَ در آینده از سوی نویسندگان منتشر خواهند شد. شایان ذکر است تجربه ارائه درس یادشده آن هم به صورت تعدد استاد در ارائه مباحث علمی ترم، برای اولین بار در کشور اجرا شد و زمینه طراحی و تعریف یک دوره دکترای پژوهشی در این زمینه را فراهم آورد که احتمالاَ در آینده جامعه المصطفی(ص) نسبت بدان اقدام می ورزد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
یکشنبه 13 شهریور 1390

برنامه آموزشی با عنوان نظام قضائی شایسته از منظر موازین حقوقی بین المللی وتطبیق آن با سیستم جمهوری اسلامی ایران

برابر هماهنگی های انجام شده توسط امور تحقیق وپژوهش دفتر مرکزی کمیسیون و موسسه آموزشهای کوتاه مدت وفرصتهای مطالعاتی جامعه المصطفی ،به عنوان دومین برنامه آموزشی کمیسیون برای هیئت آفریقائی مهمان جامعه المصطفی، در مورخ 2/6/90  برنامه آموزشی به مدت 4 ساعت با عنوان یادشده  در دفتر مرکزی کمیسیون با حضور جمعی از حقوقدانان برجسته وقضات عالی رتبه کشور به اجرا درآمد.این برنامه تماما به زبان فرانسه اجرا شد واساتید مباحث خود را به این زبان ارائه کردند تا مهمانان که امکان فهمیدن زبان فرانسه را داشتند بهره لازم را ببرند ونیازی به ترجمه نباشد . در خلال این برنامه دو کتاب از سری انتشارات کمیسیون با عنوان بررسی تطبیقی حقوق بشر در اسلام وغرب به زبان عربی و بیست تعهد دول اسلامی در زمینه حقوق بشر به سه زبان عربی انگلیسی وفارسی نیز تقدیم شرکت کنندگان در برنامه مزبور شد . 

(0)نظرات توسط: QOMHR
پنجشنبه 3 شهریور 1390

برگزاری برنامه آموزشی «تبیین نظام حقوقی قضائی اسلام » برای هیئت آفریقائی

 

پیرو هماهنگی های انجام شده بین کمیسیون و جامعه المصطفی، در مورخ 27/5/90 برنامه آموزشی در قم برای هیئت آفریقائی مهمان جامعه المصطفی به اجرا در آمد.در این برنامه حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی ارگانی از مدرسین سطح عالی حوزه علمیه و عضو شورای علمی دفتر کمیسیون در قم سخنران تخصصی جلسه بود که به زبان عربی برای حاضرین ابعاد نظام حقوقی قضائی اسلام را تشریح وبه سئوالات آنها پاسخ گفت.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 26 مرداد 1390

هماهنگی اجرای دو برنامه برای جمعی از قضات و فرهنگیان دو کشور آفریقائی

 

پیرو درخواست جامعه المصطفی العالمیه  و هماهنگی های انجام شده توسط کمیسیون قرار شد در مورخ 27/5/90 یک برنامه در حیطه نظام قضائی اسلام توسط کمیسیون در قم به زبان عربی برای هیئت آفریقائی مهمان جامعه المصطفی اجرا شود ودر مورخ 2/6/90 یک برنامه در تهران با حضور جمعی از اساتید وقضات برجسته  کشور به زبان فرانسه برای مهمانان آفریقائی اجرا گردد.شایان ذکر است که هیئت آفریقائی از دو کشور کومور وماداگاسکار هستند.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 22 مرداد 1390

قطعی شدن برگزاری دوره بین المللی آموزشی بررسی تطبیقی حقوق بشر در اسلام و موازین بین المللی

در مورخ 13/5/90 طی مذاکرات نماینده مؤسسه آموزش های کوتاه مدت جامعه المصطفی و دبیر کمیسیون در قم زمان و نحوه برگزاری دوره آموزشی یادشده قطعی شد و مقرر شد از مورخ 15/5/90 فراخوان دوره در سطح جهانی اطلاع رسانی شود.

شایان ذکر است از سال گذشته کمیسیون و مؤسسه مذکور در پی برگزار ی مشترک دوره آموزشی بین المللی در حیطه اسلام و حقوق بشر به زبان انگلیسی هستند که در نهایت قرار شده این دوره در نیمه دوم دی ماه سال جاری برگزار شود. مهلت ثبت نام تا اواخر مهرماه سال جاری و مدت دوره دو هفته خواهد بود. 

برای ملاحظه متن فراخوان انگلیسی دوره برروی ادامه مطلب کیلیک نمائید

                                                                                                                                                      

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 12 مرداد 1390

کارگاه آموزشی کمیسیون در مؤسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی(ص)

 

 

در مورخ 5/5/90 پیرو هماهنگی های انجام شده، امور تحقیق و پژوهش کمیسیون کارگاه یک روزه آموزشی را در محل مؤسسه یاد شده با موضوع «ابعاد و ظرفیت های تحولات مربوط به بیداری اسلامی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا از منظر حقوق بشر و حقوق بشردوستانه » برگزار کرد. در این کارگاه پس از سخنرانی کوتاه حجت الاسلام براتی در آغاز برنامه ،صبح روز چهارشنبه حجت الاسلام و المسلمین دکتر جوان آراسته موضوع « نهی از منکر و مقابله با ظلم در اندیشه اسلامی» و دبیر کمیسیون موضوع « تحلیل ابعاد حقوق بشری تحولات اخیر بیداری اسلامی در کشورهای منطقه» را ارائه کردند. عصر همین روز دکتر بهرام مستقیمی موضوع« تحلیل ابعاد تحولات اخیر بیداری اسلامی کشورهای منطقه از منظر حقوق بشر دوستانه » و حجت الاسلام والمسلمین دکتر میر محمدی موضوع «تعاون و همیاری به ستمدیدگان از منظر حقوق بین الملل و اندیشه اسلامی » را برای حاضرین در کارگاه ارائه کردند. در این کارگاه متون تخصصی مختلفی نیز ازسوی کمیسیون در اختیار مسئولین مؤسسه آموزش های کوتاه مدت قرار گرفته بود که پس از تکثیر بین حاضرین توزیع شد. شایان ذکر است که در این کارگاه  قریب به 80 نفر از طلبه های تحصیل کرده رشته حقوق شرکت کردند و بزودی گواهی این برنامه آموزشی به نحو مشترک توسط کمیسیون و مؤسسه آموزش های کوتاه مدت صادر و به حاضرین در کارگاه تقدیم می شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 4 تير 1390

برگزاری هفته آخر دوره آموزشی ظرفیت سازی و توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر

 

در مورخ 2/4/90 هفته هفتم دوره آموزشی یادشده در محل سالن اجتماعات پژوهشگاه المصطفی (ص) در قم توسط کمیسیون به اجرا درآمد. در این هفته که آخرین مباحث دوره ارائه گردید جناب آقای دانش یزدی مدیرکل اسبق حقوق بین المللی وزارت خارجه صبح 5 شنبه طی دو جلسه جداگانه «بررسی چگونگی ارزیابی مهمترین چالش‌های عملی فراروی جهان اسلام از منظر حقوق بشر» و «بررسی چگونگی ارزیابی مهمترین چالش‌های عملی فراروی جمهوری اسلامی ایران درمقوله حقوق بشر» را مورد بحث قرار داد و عصر 5شنبه نیز دبیر کمیسیون عنوان درس «بررسی چگونگی تدوین برنامه برای پیشبرد عملی حقوق بشر در سطح ملی یا بین المللی» را ارائه کرد. در پایان دوره، توضیحاتی دبیر کمیسیون و حجت الاسلام دکتر ملک افضلی رئیس محترم پژوهشکده علوم انسانی پژوهشگاه المصطفی درخصوص نحوه انجام پژوهش‌های موظفی حین دوره و برنامه های آتی بهره مندی از قابلیت های علمی پژوهشگران شرکت کننده در این دوره ارائه کردند و ضمن آرزوی توفیقات روز افزون با صلوات بر محمد و آل محمد این برنامه مهم که برای اولین بار در کشور به اجرا در آمد، به پایان رسید. ضمنا حجت الاسلام ملک افضلی از کمیسیون به خاطر اجرای موفق این دوره تشکر وقدردانی نمود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 30 خرداد 1390

برگزاری هفته ششم دوره آموزشی توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر

پیرو هماهنگی های انجام شده ، در مورخ 25/3/90، هفته ششم دوره آموزشی یادشده با ارائه سه درس تخصصی دیگر برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر دانش پژوه عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه عنوان درس « ظرفیت های پژوهشگری در حیطه «حقوق بشر از منظر رساله حقوق امام سجاد»»، حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دشتی رئیس محترم مؤسسه تحقیقاتی نهج البلاغه عنوان درسی « ظرفیت های پژوهشگری در حیطه حقوق بشر از منظر نهج البلاغه » و حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر محمدحسین مظفری رئیس محترم مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عنوان درس « نگرشی بر ابعاد مطالعات تطبیقی حوزه ادیان وحقوق بشر در جهان معاصر » را برای شرکت کنندگان در دوره ارائه کردند. قرار است در مورخ 2/4/90 کلاس های هفته آخر دوره برگزار شود.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

برگزاری هفته پنجم دوره آموزشی کوتاه مدت توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر

در مورخ 18 و 19/3/90 هفته پنجم دوره آموزشی کوتاه مدت توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر با ارائه بحث از سوی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید ابراهیم حسینی عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی، دکتر محمدرضا ویژه عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و دکتر کامران هاشمی مدرس حقوق و رئیس دبیرخانه تنوع فرهنگی و حقوق بشر جنبش عدم تعهد برگزار شد. سخنرانان یادشده به ترتیب عناوین موضوعی زیر را برای شرکت کنندگان در دوره ارائه کردند:

 آسیب‌شناسی مطالعات و فعالیت‌های کاربردی حوزه حقوق بشر در جهان معاصر

بررسی چگونگی پژوهش در حیطه ارزیابی نظام‌های حقوقی کشورهای اسلامی از منظر حقوق بشر

بررسی مطالعات مربوط به ابتکارات جهان اسلام در مقوله حقوق بشر

ضمناً در همین هفته 45 عنوان پژوهشی که شرکت کنندگان باید در یک مورد عناوین مطروحه کار تحقیقی انجام داده و بمناسبت دوره حاضر ارائه کنند، بین شرکت کنندگان توزیع شد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 25 خرداد 1390

برگزاری هفته چهارم دوره آموزشی توانمندسازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر

پیرو هماهنگی های انجام شده در مورخ 11 و 12/3/90 چهار عنوان درسی دیگر دوره آموزشی یادشده توسط اساتید مختلف ارائه شد. دکتر ناصر قربان نیا عضو هیئت علمی دانشگاه مفید محور موضوعی « بررسی محدوده‌ها و قیود وارده بر حقوق و آزادی های بشر در اندیشه اسلامی و موازین بین‌المللی »، حجت الاسلام والمسلمین دکتر دیلمی عضو هیئت علمی دانشگاه قم محور موضوعی « آشنائی با زمینه های مطالعاتی حوزه اخلاق وحقوق بشر در اندیشه اسلامی و مکاتب فکری معاصر » ، دکتر دیهیم رئیس اسبق اداره حقوقی وزارت خارجه و استاد کنونی دانشگاه محور « چگونگی ایجاد سازوکارهای مدنی مدافع حقوق بشر در جهان معاصر » و دکتر توحیدی استاد مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی حوزه علمیه محور موضوعی « بررسی برخی از مهم‌ترین آثار و تالیفات مربوط به تبیین حق‌ها و تکالیف انسانی در اندیشه اسلامی و بین المللی(با تمرکز بر حقوق همبستگی)» را مورد بحث و بررسی قرار دادند. شایان ذکر است که در مورخ 18و 19/3/90 هفته پنجم دوره مزبور برگزار خواهد شد. تلاش کمیسیون بر این است که تا پایان خرداد ماه دوره آموزشی یادشده تماماً اجرا و به پایان برسد.

(0)نظرات توسط: QOMHR
چهارشنبه 11 خرداد 1390

برگزاری جلسات پایانی کلاس درس قرآن و حقوق بین‌الملل

در مورخ 90/3/5 دو جلسه پایانی ترم تحصیلی حاضر مربوط به درس قرآن، چالش‌های جهان معاصر و حقوق بین الملل در محل مجتمع آموزش عالی امام خمینی جامعه المصطفی برگزار شد. در این جلسات دکتر فرهاد دبیری از اساتید برجسته حقوق محیط زیست کشور بحث «وضعیت محیط زیست و حقوق بین الملل» به عنوان یکی از عرصه های چالشی جهان معاصر را بازگو کردند و دبیر کمیسیون محورهای «چگونگی دفاع و مقابله حقوقی بین المللی با نقض حقوق مسلمانان یا نفی روندهای اسلام ستیزی» و «چگونگی ارائه نظر مشورتی در قبال استعلامات نهادها و سازمان ها در قبال استعلامات حقوقی بین المللی» را ارائه کردند. در پایان جلسات کلاس درس یادشده، محورهای پژوهشی که دانش پژوهان باید در یکی از محورهای مزبور کار تحقیقی انجام و حداکثر تا اوایل شهریور تحویل دهند، به اعضای کلاس تقدیم شد. آزمون پایانی کلاس در مورخ 90/3/23 برگزار می شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
شنبه 7 خرداد 1390

برگزاری دو جلسه دیگر از درس قرآن و حقوق بین الملل

 
 
در مورخ 90/2/29 دو جلسه دیگر از کلاس درس قرآن و حقوق بین الملل ویژه دانش پژوهان مقطع دکترای رشته حقوق و قرآن در مجتمع آموزش عالی امام خمینی جامعه المصطفی(ص) به اجرا در آمد. در این دو جلسه دکتر محسن عبداللهی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی عناوین تروریسم و حقوق بین الملل و بیوتکنولوژی و حقوق بین الملل را برای کلاس مزبور ارائه کردند.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390

برگزاری موفق دو جلسه دیگر کلاس درس رشته قرآن و حقوق

در اجرای برنامه درسی این ترم تحصیلی مقطع دکترای رشته حقوق و قرآن در مجتمع آموزش عالی امام خمینی، در مورخ 90/2/22 دکتر طارم‌سری عنوان بحث تجارت جهانی و حقوق بین‌الملل و دکتر طهماسبی عنوان بحث عدالت کیفری بین المللی را ارائه کردند. هر دو استاد یادشده از تهران برای تدریس عناوین مزبور به قم عازم شده بودند. شایان ذکر است که درس« قرآن، چالش های جهان معاصر و حقوق بین‌الملل» در این ترم توسط کمیسیون برای دانش پژوهان مقطع دکتری رشته یادشده اجرا می شود و به صورت چند استادی است به این نحو که هریک از عناوین موضوعی پلان درس توسط متخصصین ذیربط ارائه می شود. قرار است هفته آینده (90/2/29) دو عنوان درس تروریسم و حقوق بین الملل و بیوتکنولوژی و حقوق بین الملل برای کلاس مزبور ارائه شود.
(0)نظرات توسط: QOMHR
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390

اجرای هفته اول دوره آموزشی کوتاه مدت «توانمندسازی و ظرفیت سازی پژوهشگری در حیطه اسلام و حقوق بشر»